Stoletý kurýr
Nahatý Čech ve Vídni a vražda v Království
24.08.2013 12:59
24. až 26. srpen 1913: Na staveništi nekrásnější přehrady v českých zemích se před sto lety vraždilo, zatímco vídeňské centrum vyděsil zcela nahý Jan Pilát z Prahy.
24. srpen: Pražský nudista ve Vídni
Jan Pilát. Tak znělo jméno truhlářského pomocníka z Prahy, který pobouřil osazenstvo jedné restaurace v centru Vídně. Příběh vylíčila ranní Národní politika z 24. srpna 1913.
"Adamita. Do zahrady restaurace ve Vídni zavítal neobvyklý host, jenž vzbudil mezi hosty velký rozruch: objevil se mezi nimi úplně nahý s cigaretou v ústech, a zatím, co zejména přítomné dámy hleděly dostati se z blízkosti přítomného hosta, usedl si ke stolu. Číšníci vystrnadili naháče na ulici, kde se ho ujal policejní strážník. Po dlouhém vyptávání udal nešťastník, že jmenuje se Jan Pilát a že jest truhlářským pomocníkem z Prahy."
25. srpen: Čeští vojáci se vrací z Jadranu
Češi v rakouských uniformách sloužili před sto lety na nejrůznějších místech monarchie. Mimo jiné také v Boce Kotorské, což je proslulý záliv s přístavem v dnešní Černé Hoře na Jadranu, jenž byl v roce 1913 ještě součástí monarchie, takže oblast mohl každý Čech či Moravan považovat za svoji domovinu. Národní politika z pondělí 25. srpna 1913 přinesla článek o návratu 98. pěšího pluku z Vysokého Mýta, který na Jadranu sloužil celých devět měsíců.
"Pluk byl uvítán tisícovým zástupem občanstva a voláním Na zdar! Vojsko doprovázeno hudbou a obrovským zástupem do kasáren, kde promluvil k němu podplukovník a starosta Vysokého Mýta. Brzy potom nastalo vítání vojínů příbuznými, které nemělo téměř konce. Vždyť každý tolik se těšil na vojíny, kteří 9 měsíců byli v nejnižším cípu zálivu kotorského."
26. srpen: Les Království a zapomenutá oběť
Dnes je to nejhezčí přehrada v českých zemích: Les Království nad Dvorem Králové. V roce 1913 však ještě údolní nádrž na Labi nebyla dokončena a na stavbě se podílelo i dělnictvo, které si rádo vypilo a občas se pralo, což se na mnohých staveništích děje i dnes.
Národní politika z 26. srpna 1913 přinesla zprávu o rvačce dělníků s tragickými důsledky.
"V Braunově boudě při stavbě údolní přehrady labské v Těšnově u Králové Dvora byli ubytováni dělníci zaměstnaní na stavbě. Večer popíjeli kořalku a dali se pak do hádky, jež skončila krvavou řeží. Sukovitými holemi a noži bili do sebe jako zběsilí. Ráno, když dělníci vstávali, zpozorovali, že jeden z nich je mrtev a že tělo jeho jest zbroceno krví. Posláno do Králové Dvora pro četnictvo."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.