14. červen: Následníkovi trůnu Františku Ferdinandovi d'Este zbývalo posledních čtrnáct dnů života. Na zámku Konopiště právě hostil německého císaře Viléma II., společně lovili v okolních lesích a německý panovník velmi obdivoval pořádek v arcivévodově vesnici Žabovřesky.
Program císařské návštěvy na Konopišti byl mírumilovný. Vždyť kromě styků s německým císařem měl následník trůnu František Ferdinand d'Este vřelé vztahy i s anglickým dvorem a v měsíci září měl na Konopiště přijet i anglický král Jiří VI. Vše se mělo změnit za pouhých čtrnáct dnů, zatím se ale v samém středu Čech obdivovala výstavba arcivévodova dvoru - vesničky Žabovřesky.
Ordnung muß sein!
"V deset hodin jelo se ze zámku velkou oborou do Žabovřesk. Jízdy se zúčastnil císař Vilém a arcikníže František Ferdinand, vévodkyně z Hohenbergu, hosté a družiny. Žabovřesky, které jsou vzornou vsí, jsou dílem arciknížete. Podle jeho pokynů a plánů vytvořili zde architekti originální dílo, svého druhu jediné, jehož celkový dojem jest nadmíru působivý. Jednotlivé domky, všechny pečlivě čisté, tvoří se svými červenými střechami a vikýři náladový kontrast k obklopujícím je ovocným zahradám. Každý domek jest proveden přesně podle pokynů a návrhů arciknížete," líčila státnickou exkurzi reportáž v Národní politice ze 14. června 1914.
Německému císaři, jenž byl vyhlášeným milovníkem pořádků všeho druh, se samozřejmě "Ordnung" v obci Žabovřesky velmi líbil. "Císař Vilém projevil několikrát své nadšení nad rozkošnou vískou, která svou čistotou a svou živou barvitostí dělá dojem jako selský dvorec z dětských hraček."
Výprava posléze pokračovala k takzvanému Chvojenskému dvoru. "Zde vstoupilo se do automobilů a pokračovalo se revírem Žofiiným ku kostelíku chvojenskému. Asi před deseti lety nechal arcikníže kostelík úplně opraviti. Nalézá se v něm sbírka krásných a cenných gotických oltářů, soch světců a náhrobků, přenesených sem ze sbírek arciknížecích. Arcikníže ukázal císaři jednotlivé předměty, pro něž jevil panovník velký zájem."
V pravé poledne hosty doplnil hrabě Eugen Czernin, zemský hejtman hrabě Larisch či hrabě Felix Thun. Půl hodiny poté společnost zasedla k obědu, vlastně k pozdní snídani po ranní procházce. "Ve 12 hod. 30 m. konala se ve velké jídelně snídaně o 27 příborech," uvedla Národní politika ze 14. června 1914.