Stoletý kurýr
Senzace. Český aviatik doletěl bez mapy z Vídně do Prahy
06.07.2013 10:11
6. červenec 1913: Senzační informaci přinesly ve výroční den upálení Mistra Jana Husa pražské Národní listy. Aviatik Rudolf Holeka doletěl z Vídně až do srdce Království českého.
"Výborný letec, který první provedl let z metropole nad Dunajem do metropole povltavské." Přesně takto chválil pražský deník Národní listy ve vydání ze 6. července 1913 přelet rakouského vojenského letce Rudolfa Holeky z Vídně do Pardubic a dále do Prahy.
Motor zhasl nad Pardubicemi
Rodák z Nýřan a horlivý český vlastenec svůj let důkladně popsal žurnalistům. Autentické svědectví přinášíme po sto letech v plném znění.
"Vzlétl jsem ve Vídeňském Novém Městě ráno ve 4 hod. a namířil jsem směrem přes Vídeň, které jsem dostihl asi za 30 minut. Dále jsem letěl na Znojmo a Jihlavu. Od Jihlavy letěl jsem směrem severozápadním a tam mne překvapila bouře a déšť. Ježto byla obloha velmi zamračená, nemohl jsem se dobře orientovati. Také jsem nemohl letět přímým směrem, nýbrž byl jsem nucen vyhýbati se dešti a mrakům. Ale přes tuto svou opatrnost studené lázni jsem neušel: třikráte jsem zmokl. Mapy jsem neměl a orientoval jsem se pouze podle slunce. Od Jihlavy namířil jsem směrem k severu a letěl jsem přes Chrudim a Pardubice, nad nimiž jsem byl asi 1200 metrů vysoko v 7 hod. Když jsme shlédl Kunětickou Horu, namířil jsem další svou plavbu podél Labe. Měl jsem v úmyslu plouti přes Kolín ku Praze. Ale asi 5 kilometrů za Pardubicemi přestal mi náhle motor pracovat a donutil mě, abych neprodleně přistál. Na měkké louce plné příkopů u obce Civic jsem se snesl k zemi. Z Pardubic přijeli mi na pomoc inž. Kašpar a Eugen Čihák a velice srdečně mě přivítali, nabídnuvše mi zároveň pohostinství, kterého jsem milerád použil a to tím spíše, ježto můj motor potřebuje opravy. Jakmile bude můj motor opraven, vydám se na cestu do Prahy."
Zapomenutý rekordman
V Praze Rudolf Holeka přistál na vojenském cvičišti na Břevnově. Ke šťastnému návratu domů do Vídně pak letci popřály Národní listy ze 6. července: "Na cestě, jedné z největších, ne-li největším letu rakouských vojenských letců, provází ho přání zdaru nás všech, kteří s radostí sledujeme výtečné výkony statečného českého důstojníka."
Jméno Rudolf Holeka, na rozdíl od dalšího z průkopníků létání - inženýra Kašpara, je dnes zcela zapomenuto. V novodobé porevoluční historii byl Holeka připomenut snad jen studií v časopise Historický kaleidoskop, z níž vyjímáme následující citaci.
"Jako první z Čechů dokázal Holeka v letech 1912-13 přeletět přes Sněžník, Raxalpy (alpský průsmyk Semmering) a Slovinský Kras, jako první z nich přeletěl nad mořem a stal se i prvním pilotem-pozorovatelem, který na trati Wiener Neustadt - Aspern a Wiener Neustadt - Fischamend z letounu pořídil fotografické snímky. V červenci 1913 vytvořil několik dálkových rekordních letů na trati: Wiener Neustadt - Pardubice - Praha a Praha - Vídeň. Když dolétl na plochu pardubického dostihového závodiště, setkal se tam se svými dvěma aviatickými vzory: ing. Janem Kašparem a Evženem Čihákem. Při zpátečním přeletu Praha-Vídeň, uskutečněném bez mezipřistání, dokázal ve skvělém čase 2 hod. 20. min. vytvořit další mezinárodní rekord."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.