Stoletý kurýr
Senzace. V okolí Hřenska se objevili tři medvědi
08.03.2013 11:20
8. březen 1913: V lesích Českosaského Švýcarska byl zaznamenán pohyb tří medvědů. Lovci už vyrazili po jejich stopách.
V Hřensku byli uloveni hned tři medvědi. Dramatický hon v Českosaském Švýcarsku vylíčil 8. března 1913 deník Národní politika. Za hromadnou smrtí tří huňáčů ale nestála jen lovecká vášeň, nýbrž touha po senzacechtivých záběrech prvních domácích filmařů.
Oběti filmového průmyslu
"Ze Hřenska se nám sděluje. V soukromém revíru u Kunnersdorfu pořádána byla honba na medvědy. Jistá firma s kinematografickými filmy dala přivézti tři medvědy a pozvala k honbě na ně důstojníky a vyšší státní úředníky. Všichni tři medvědi byli zabiti. Celá honba byla zachycena přítomnými pro kinematografické filmy," uvedla Národní politika. Zda se film dochoval, není autorovi Stoletého kurýra známo. Nevíme ani, jak skončily kůže stáhnuté z medvědů.
Víme ovšem, že kůže byly dostatečně zajímavým artiklem pro zloděje, jak dokazuje další zpráva Národních politiky z téhož dne. "Obchodník s kožemi Viktor Počepický v Libni oznámil policii, že se mu vloupali do skladiště zloději, kteří mu odnesli kůže za 7 tisíc korun. Při vyšetřování věci bylo 18 kusů koží nalezeno ve stohu, který je od skladiště asi 200 metrů vzdálen."
MDŽ před sto lety
A ještě nahlédnutí do konkurenčních Národních listů z 8. března 1913. A protože dnes slavíme Mezinárodní den žen, vybíráme jednu zprávu o ženském hnutí takzvaných sufražetek ve Velké Británii. "Řádění londýnských sufražetek. Z Londýna. Sufražetka, která byla obžalována, že zapálila pavilon v botanické zahradě, byla dnes odsouzena na 18 měsíců do vězení a k zaplacení soudních útrat."
Sufražetka je označení bojovnice za politická práva žen, zejména za rozšíření všeobecného volebního práva ve Velké Británii. Přes všechno úsilí ale až do první světové války volební právo nevybojovaly, a to ani přes řadu radikálních akcí. Začátkem března 1912 například sufražetky zorganizovaly nájezd na výlohy v centru Londýna. Zatčeno bylo několik set žen. Později se kampaň stupňovala. Sufražetky ničily golfová hřiště, kulečníkové sály, zapalovaly neobydlené domy, exploze poničila několik nádraží, byl zničen pavilon orchidejí v londýnské botanické zahradě a jindy zase sufražetky přeřezávaly telegrafní vedení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.