Černá kronika 1912
Uhořelé cikáně, patnáctiletý s kulkou ve spánku a ruka v žentouru
23.11.2012 11:55
23. listopadu 1912: Černá kronika stará právě sto let líčila jednu tragédii za druhou. Lidé umírali při požárech, v práci i za nejasných okolností.
Národní politika z 23. listopadu 1912 přinesla celostránkový výčet tragédií, které se odehrály v zemích českých. Konečně, tak tomu bylo každý den. "Tragickým způsobem přišlo o život cikánské dítě," napsal nejoblíbenější pražský deník. "V lesích u Stříbra tábořili po několik dni cikáni. Aby se při panujícím chladném počasí ohřáli, rozdělali si obvyklé ohně. K ohni přiblížilo se v nestřeženém okamžiku 5leté cikáně Růžena Ernhardtová a v okamžiku stálo v jednom plameni. Dříve než ostatní cikáni dítěti na pomoc přispěli, utrpělo tak těžké popáleniny, že jim zakrátko podlehlo."
Hořící biograf a zabijácká transmise
Oheň zahrozil i v Přerově, tam ale vše dopadlo bez obětí. "Ve středu večer o půl 9. hod., právě když bylo v Marešově biografu v Přerově vše do posledního místečka obsazeno, vypukl najednou od přetopených kamen oheň. Byl však včas zpozorován, takže obecenstvo mohlo klidně několika východy se vzdáliti. Celá budova, vystavěná ze dřeva, pak během asi půl hodiny lehla úplně popelem," vylíčila Národní politika neuvěřitelně spořádaný odchod z hořícího kina. Hořelo i v továrně na obuv pane Abelesa v Třebechovicích. "Oheň zničil veškeré zásoby zboží a úplně nové stroje."
Snad nejčetnějším pracovním úrazem bylo zachycení dělníků transmisí (zařízením pro rozvod hnací síly např. od turbíny k soustruhům či bruskám). "Včera večer byl zachycen v továrně na kinematografy v Holešovicích 48letý dělník František Sahula transmisí a tak těžce zraněn na hlavě a na hrudníku, že za nedlouho zemřel. Přivolaný lékař záchranné stanice dr. Svoboda zjistil jeho smrt a dal mrtvolu odnésti do ústavu pro soudní pitvu."
Sebevražda, nebo vražda?
Ke zraněním docházelo nejen v továrnách. "24letá služka Marie Skřivanová z Holoubkova nešťastnou náhodou dostala se levou rukou do žentouru, která jí byla rozdrcena," uvedla Národní politika z 23. listopadu 1912.
V chodbě domu v Sedláčkově ulici č. 11 v Plzni byla nalezena mrtvola patnáctiletého obchodního učně Otakara Šantory s pistolí flobertkou v ruce a střelnou ránou ve spánku. "Není dosud zjištěno, jedná-li se o sebevraždu," uvedl deník. Hoch mohl být i úkladně zavražděn.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.