Stoletý kurýr
Válka začne za 59 dní, vojáci zatím umírají při koupání
03.06.2014 02:59 Seriál
3. červen 1914: Do sarajevského atentátu zbývalo pětadvacet dnů a do počátku světové války devětapadesát. Rakouští vojáci tak zatím neumírali v zákopech, nýbrž při koupání v řece.
Císařsko-královská zeměbrana (Die kaiserlich-königliche Landwehr nebo také k.k. Landwehr), což byl oficiální název armády v rakouské části říše, sice s nějakým brzkým vojenským konfliktem počítala, nikoliv ale s dlouholetými jatkami v zákopech. Sarajevský atentát se ale odehrál už 28. června a válka byla vyhlášena záhy - 28. července 1914.
Labský hřbitov
Vojsko si zatím užívalo Belle Époque, krásné časy. Armáda posedávala v kavárnách a na plovárnách, počasí v červnu 1914 přálo koupání. Národní politika ze 3. června ale nenápadně upozornila, že s plaveckými schopnostmi na tom rakouské vojsko až tak moc dobře není.
"Dva vojáci utonuli. V Labi u Lysé koupal se jednoroční dobrovolník J. Müller z Frýdku ve Slezsku pojednou počal tonouti. Nežli mu mohli přispěti ku pomoci opodál koupající se vojáci, zmizel pod hladinou řeky. Při hledání utonulého našli mrtvolu vojína 42. pěšího pluku A. Jenáčka, jenž byl od 16. května pohřešován. Teprve později našli také mrtvolu Müllerovu. Oba utonulí byli pohřbeni v Lysé."
Závodčí střílel
Jaroslav Hašek jednoho rakouského závodčího popisuje v legendární scéně svého Švejka: "Jestli závodčí před vstupem do zájezdní hospody prohlásil, že myslí, že štamprle nemůže škodit, byl optimistou, poněvadž zapomněl na množství, a když jich vypil dvanáct, prohlásil zcela rozhodně, že do tří hodin je velitel okresní četnické stanice u oběda, že to je marné přijít tam dřív, kromě toho, že začíná chumelenice. Když budou do čtyř hodin odpůldne v Písku, je času habaděj. Do šesti je času dost. To už půjdou ve tmě, jak ukazuje dnešní počasí. Je to vůbec jedno jít teď nebo až potom. Písek nemůže utéct."
Následující závodčí z Opavy měl ale úplně jiný problém. Opil se láskou a žárlivostí. "Z nešťastné lásky. Závodčí pluku č. 13 Josef Hirsch v Opavě postřelil svou dřívější milenku Annu Duškovou a pak sebe. Zranění milenců jsou povážlivá. Oba museli býti dopraveni do nemocnice. Hirsch byl dohnán k žárlivému činu žárlivostí, kterou trpěl už po delší dobu, neboť jeho milá zapředla milostný poměr s jistým úředníkem," popsala tragický příběh Národní politika z 3. června 1914.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.