Stoletý kurýr
Veličenstvo císař churaví, léčí se polévkou z celé husy
22.04.2014 15:58
Císař František Josef I. onemocněl a za nejúčinnější lék pro mocnářovo zdraví je považován masový vývar, jenž se vaří 24 hodin. TÝDEN.cz přináší kompletní recept na tuto zázračnou polévku.
22. duben: Probuzení panovníka v růžové náladě
Zdraví Jeho Veličenstva císaře nade vše. Když panovník v druhé půli dubna před sto lety onemocněl slabší chřipkou spojenou s teplotami a kašlem, věděl o jeho potížích každý, kdo si na obrovském území monarchie, tedy od Bukoviny a Haliče až po Alpy či Terst, zakoupil nějaké noviny. O zdravotním stavu Františka Josefa I. informovaly všechny deníky, samozřejmě i populární pražská Národní politika. A jak patrno, nemoc se pomalu vzdalovala. "Císař strávil dobře noc a spal déle než jindy, vstal v půl 5. hod. ráno, cítil se svěžím a byl dobré mysli. První snídani požil panovník s chutí."
Z ústupu choroby měl radost i celý dvůr. "Mocnář cítí se svěžím a daleko volnějším a následkem zlepšeného jeho stavu je také jeho císařská rodina a užší okolí Jeho Veličenstva císaře dnes v růžové náladě. Chuť císaře je výborná a pokrmy chutnají Jeho Veličenstvu velmi dobře," informovala Národní politika.
23. duben: Do zahrad zatím císař nemůže
O den později přišly z vídeňského zámku Schönbrunn ještě optimističtější zvěsti. "Císaři je dnes ještě líp než včera. Má nejlepší chuť k jídlu a cítí se úplně svěžím. Nálada jeho byla co nejlepší. Horečka trvale úplně zmizela. Dosavadní odkašlávání je volnější. Nálada v nejužším okolí mocnářově jest úplně nadějná a možno churavost za normálních okolností považovati téměř za zmizelou," líčily Národní listy, konzervativní deník české buržoazie.
Do zámecké zahrady v Schönbrunnu měl ovšem mocnář zatím zapovězen vstup: "Na procházky pod širým nebem nelze ovšem dotud přemýšleti, ale v dozírné době bude-li zlepšení stejně pokračovati, je opět panovník zahájí."
24. duben: Chmurný den se vzpomínkou na Sissi
V pátek 24. dubna se deníky věnovaly ještě jedné události z císařova života. Připomínaly, že se Franz Josef právě mohl dožít diamantové svatby, jenže jeho milovanou Sissi už v roce 1898 zavraždil pilníkem italský anarchista Luigi Lucheni.
"Dnes je tomu právě 60 let, co se konala svatba Jeho Veličenstva císaře ve Vídni. V kostele Augustiniánů arcibiskup Rauscher dne 24. dubna 1854 po 6. hodině večer spojil ruce císaře Františka Josefa a jeho sestřenky Alžběty, dcery bavorského vévody Maxmiliána. Seznámili se rok před tím v Išlu, kde 23letý panovník zamiloval se do 15leté princezny. Jejich matky byly sestry. Ty z počátku byly proti známosti svých dětí, protože byla Alžběta tak mladá, ale nakonec povolily a na císařovy narozeniny (18. září 1853) slavilo se zasnoubení. Po osmi měsících byla svatba. Ve Vídni byly veliké slavnosti, které vyplnily konec dubna. V červenci pak císařští novomanželé přijeli do Prahy. Nebýti zločinu ženevského před 16 lety, mohl dnes panovník slaviti svou démantovou svatbu."
25. duben: Kašel se vrací do Schönbrunnu
Nad sobotními novinami si ale národy habsburského soustátí musely znova připustit, že čtyřiaosmdesátiletý panovník tu nemůže být věčně. Stav mocnářův se zhoršil, byť ne tragicky.
"Jak se sděluje, až do půlnoci spal císař nerušeně, potom dostavil se kašel, jenž rušil spánek ve značné míře. Během dopoledne ulevilo dráždění ke kašli a nastalo odměšování hlenu. Císaři se tím ulevilo. Následkem sychravého počasí nebyla okna v pokojích panovníkových otevřena. Dr. Kerzl navštívil panovníka hned o 7. hodině ranní, během dopoledne pak dostavila se arcikněžna Marie Valerie. Císař hned po snídani zasedl opět ku práci."
26. duben: Recept na císařskou polévku
V neděli vyslal císařský dvůr opět příznivější zprávy, v nichž bylo řečeno, že Jeho Veličenstvo si opět pochutnalo na své oblíbené polévce. Deník Národní politika pak investigativně přinesl recept na tento zázračný vývar, jehož výroba byla ovšem finančně natolik náročná, že si jídlo asi mohla vyzkoušet jen hrstka čtenářů.
"Polévka císařova. Ve zprávách o stavu císaře bývá řeč o sílící polévce, která pro něho zvláště je připravována. Právě této polévce vděčí prý stařičký pacient za svou podivuhodnou schopnost odolávati chorobě. Tato polévka je dle vídeňského tisku připravována následujícím způsobem: Pět kilo masa, celá husa a celé kuře vaří se na stejnoměrném ohni 24 hodin, při čemž se voda nedolévá. Po této době činí masný vývar právě šálek. Císař požívá tuto polévku s největší chutí."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.