V Ústí nad Labem vtrhlo asi sto padesát lidí na pozemek bývalého kovošrotu a nakradli tam kovový odpad, který následně prodávali do sběrny přímo přes ulici. Zloději dobývali železo ze země pomocí lopat, krumpáčů i holýma rukama, šrot vyhrabávaly i děti. Sběrači si lup předávali dírami v plotě a pod vraty vyhrabali velkou díru.
Loupeži nezabránil ani plot, kterým je pozemek chráněn. Místo, kde řádili zloději, nyní hlídá městská policie. Strážníci místo "velké železné loupeže" v pátek uzavřeli a zjišťovali totožnost všech přítomných. Městský pozemek budou hlídat nejméně do pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: Ukradli lokomotivu a prodali ji do sběru
"Drobná krádež je podle zákona kvalifikována jako přestupek, proto předáme jednotlivé případy k řešení městskému úřadu," řekl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.
Kdo jsou "magneti" |
Zlodějům kovů se v severních Čechách lidově říká "magneti". Úřady, policisté i strážníci se zatím marně pokoušejí jejich řádění zabránit. Například ústečtí strážníci jeden čas "magnetům" zabavovali jejich kárky na převoz železa. Kdosi se však do policejního dvora vloupal a vozíky ukradl. |
"Mělo by se rozhodnout, zda budeme areál střežit nepřetržitě i nadále. Jde o to, aby možnost sběru kovů nepřilákala další nepřizpůsobivé občany z celých Čech a ti pak nepáchali v Ústí další trestnou činnost," uvedl mluvčí.
Kovový odpad se však nekrade jen na Ústecku - a následky jsou někdy fatální. Například začátkem března letošního roku přišel o život dvaapadesátiletý muž, který v bývalém průmyslovém objektu v Žatci kradl železo tak nešťastně, že se na něj zřítila část výtahu.
K TÉMATU: Zloděj ukradl na hřbitově v Terezíně přes tři sta desek
V polovině února zase z opuštěné bývalé železniční trati mezi Chebem a Hroznatovem někdo ukradl celý železniční most z ocelových traverz. Asi čtyři tuny železa nejspíš skončily ve sběru. Zloději využili toho, že most byl na odlehlém a špatně přístupném místě. Způsobená škoda je asi 20 tisíc korun
Ústí nad Labem se potýká s krádežemi barevných kovů už delší čas. Podle ústeckého primátora Jana Kubaty krádež kovů v Krásném Březně dokládá, že je nutné, aby se zákonodárci zabývali vážnou diskusí o změně legislativy při nakládání s kovovým odpadem. Strážníci mají hlídkovat i před jinými sběrnami kovů ve městě, aby nakradený kov nemohl být prodán.
ČTĚTE TAKÉ: Terezínský zloděj už je ve vazbě
Kubata se již přes rok snaží prostřednictvím Svazu měst a obcí prosadit zpřísnění zákona tak, aby například uložil majitelům sběren prokazovat původ šrotu. Pokud by vykoupili kradený, byli by trestně odpovědní. Pomohly by podle něho i větší kompetence, které by strážníkům umožnily prohledat sběrnu, nebo zákaz vykupovat šrot za hotové peníze.
Ilustrační foto: Profimedia.cz, ČTK