Premiérův pobočník Marek Dalík a lobbistická firma No comment!, která pomáhala prosadit daňové výhody pro zaměstnanecké stravenky, mají mnohem užší vazby, než se dosud tušilo. Firmu dva roky vlastnil blízký Dalíkův spolupracovník a nynější ředitel jeho agentury New Deal Communications Petr Juklíček.
Největší stravenková firma Sodexho Pass si společnost No comment! najala, aby zařídila, že daňové zvýhodnění pro stravenky zůstane zachováno po celý letošní rok. A kabinet Mirka Topolánka, třebaže úlevy chtěl původně zrušit, nechal stravenky „žít". Smlouvu zveřejnila Česká televize v pořadu Reportéři ČT. Fotokopii dokumentu najdete ZDE.
DÁLE ČTĚTE: Topolánek prosadil zákon objednaný firmou Sodexho
Historie malé reklamní a poradenské společnosti No comment!, která udělala loni skvělý obchod se stravenkovým obrem Sodexho Pass, začíná v prosinci 2000, kdy ji založil Jan Kovařík.
V lednu 2002 se rozhodl, že svou firmu prodá. Dohodl se s Petrem Juklíčkem (32), nynějším místopředsedou představenstva agentury Marka Dalíka New Deal Communications. Juklíček za No comment! zaplatil 120 tisíc korun, tedy 120 procent jejího základního jmění.
Firmu si nechal dva roky a v únoru 2004 podepsal smlouvu se svým o dva roky mladším bratrem Pavlem, že na něj převede obchodní podíl v No comment!. Dohodli se na 100 tisících korun, tedy pouze na uhrazení základního jmění. Starší Juklíček na transakci de facto dvacet tisíc prodělal.
Jak šel stravenkový čas |
Leden 2007 - nastupuje vláda ODS, Strany zelených a lidovců. Jedním z bodů chystané reformy veřejných financí je omezení počtu daňových výjimek - tedy i těch na zaměstnanecké stravenky.
Květen 2007 - Ředitel české pobočky Sodexho Pass podepsal smlouvu s Pavlem Juklíčkem ze společnosti No comment!. Dohodli se, že lobbista zajistí, aby stravenky zůstaly daňově výhodné i v roce 2008.
Červen 2007 - Poslanečtí přeběhlíci Michal Pohanka a Miloš Melčák v rozhovoru pro Lidové noviny naznačili, že se domnívají, že koaliční vláda jim vyjde vstříc a stravenky nakonec "překousne".
Srpen 2007 - Premiér zveřejnil smlouvu s poslanci Melčákem a Pohankou, jedním z bodů je i to, že minimálně v roce 2008 zůstanou zaměstnanecké stravenky daňově zvýhodněné.
Leden 2008 - V platnost vchází Kalouskova reforma veřejných financí, která sice snižuje daně a upravuje daňový systém, stravenky ale zůstávají daňově zvýhodněné. |
Zatímco Pavel Juklíček se rozkoukával s No comment!, jeho bratr nastoupil k Dalíkovi - podle výpisu z internetového obchodního rejstříku byl v srpnu 2004 zapsán jako místopředseda představenstva akciovky New Deal Communications.
Je tedy zřejmé, že nynější blízký spolupracovník Dalíka měl se svým bratrem v minulosti nejen rodinné vztahy, ale také úzké obchodní kontakty. Navíc No comment! mezi svými klienty uvádí také Dalíkovu společnost. Jako další zákazníci jsou na webu agentury zveřejněni například petrolejáři Agip nebo energetický gigant ČEZ. V seznamu lze najít také Eurotel, který už ale delší dobu neexistuje, neboť se přejmenoval na Telefónica O2.
Samotný premiér Mirek Topolánek nechce jakkoli komentovat, zda hrál při vyjednávání o daňových úlevách nějakou roli. "Jestli tady je někdo, kdo chce nějaké stravenky, já vám je pošlu," řekl v úterý novinářům ve sněmovně, aniž by se zastavil. „Ani se mě neptejte, to celé nebylo seriózní," dodal za chůze k reportáži České televize.
Práce novinářů neudělala radost ani lidem ze Sodexho Pass. Ještě v noci po uveřejnění reportáže přišel zaměstnancům do e-mailu pokyn, že za žádnou cenu nesmějí hovořit s žurnalisty - to může jen marketingový manažer. A generální ředitel Miroslav Sedlák, jehož podpis je na smlouvě? Ten je teď údajně v New Yorku.
DÁLE ČTĚTE: ČSSD: kolem premiéra se pohybují gangsteři
Zda bylo zachování stravenek skutečně dílem této najaté agentury, nebo zásluhou poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky, není jasné. ODS se nicméně snaží situaci zachránit příslibem, že daňové úlevy pro stravenky zruší. Její daňový expert, poslanec Michal Doktor pro Českou televizi řekl, že strana tento návrh podá ještě v lednu.
Foto: Karel Šanda, New Deal