Ministr "Ježíšek"
Klobásy i nealko. Stropnický dal vojákům v Afghánistánu dárky
14.12.2014 10:35 Aktualizováno 14.12. 19:31
Ministr obrany Martin Stropnický navštívil v sobotu a v neděli české vojáky v Afghánistánu. Vojákům, kterých v zemi nyní působí 285, přivezl vánoční dárky. S afghánskými představiteli pak jednal hlavně o bezpečnostní situaci v zemi, české účasti na misi a další vzájemné spolupráci. Stropnického cesta do Afghánistánu se uskutečnila v době sílících útoků radikálů z hnutí Taliban. Jen od pátku na různých místech země zabili přinejmenším 22 lidí.
Zatímco v minulých letech znamenal příchod zimy menší počet útoků proti koaličním vojákům, letos to neplatí. "Situace se rozhodně nezklidňuje, frekvence útoků je poměrně velká," připustil Stropnický před českými vojáky na letecké základně Bagrám. Její ochranu má česká stopadesátičlenná jednotka na starosti.
Stropnického cesta se uskutečnila v době, kdy radikálové z hnutí Taliban s ohledem na končící misi NATO v Afghánistánu znásobili počet útoků nejen v metropoli Kábulu, ale po celé zemi.
V pátek nedaleko základny Bagrám zahynuli při útoku na armádní konvoj dva američtí vojáci. V sobotu připravili radikálové o život vysokého činitele afghánského Nejvyššího soudu Atikulláha Ravúfího. Na jihu země v provincii Hílmand podlehlo útoku bojovníků radikálního hnutí 12 lidí pracujících na odstraňování min. Útok sebevražedného atentátníka na autobus převážející afghánské vojáky si pak v Kábulu vyžádal přinejmenším sedm mrtvých.
"V současné době je situace nadále zhoršená. V Kábulu je výbuchů víc, než je běžný průměr," řekl České televizi velitel českých vojáků Vratislav Beran. Přibylo násilí v samotném Kábulu, raketovým útokům čelí i základna Bagrám. Na kábulské základně KAIA je tak podle majora Milana Kozelky dvakrát až třikrát do týdne vyhlášen poplach kvůli odpálení rakety, většinou ale dopadají mimo základnu. To byl i případ poplachu, který v sobotu zažila část české delegace včetně poslanců ze sněmovního obranného výboru.
O situaci v zemi a incidentech nechtějí vojáci z bezpečnostních důvodů příliš mluvit. Vyšší počet útoků podle některých z nich souvisí se stahováním spojeneckých vojsk, které budou mít od začátku příštího roku pouze podpůrný status. Bojové operace by měly vést už pouze afghánské jednotky. Povstalečtí bojovníci tak mají širší pole působnosti a stahují se blíže k velkým městům a základnám.
Přibylo násilí v samotném Kábulu, raketovým útokům čelí i základna Bagrám. Na kábulské základně KAIA je tak podle majora Milana Kozelky dvakrát až třikrát do týdne vyhlášen poplach kvůli odpálení rakety, většinou ale dopadají mimo základnu. To byl i případ poplachu, který v sobotu zažila část české delegace včetně poslanců ze sněmovního obranného výboru.
Ministr Stropnický (ANO) ve své funkci navštívil Afghánistán podruhé. Poprvé byl v neklidné zemi v červenci, pouze několik dnů po sebevražedném útoku, který nepřežilo pět českých vojáků. Jejich fotky jsou, společně s fotografiemi dalších českých obětí afghánské války, umístěny na každé základně, kde Češi působí.
Nyní český ministr do země zavítal několik dní před Vánoci. Vojákům přivezl na Bagrám i do Kábulu jako dárek stolní fotbálek, ale také nealkoholické šampaňské víno, klobásy, sýry nebo medovník. "Přivezli jsme vám spíš materiál na nějaké silvestrovské chlebíčky. Ale klidně je snězte už zítra," řekl vojákům.
Stropnický si při návštěvě Bagrámu prohlédl výzbroj českých vojáků, hovořil s nimi třeba i o spokojenosti s výstrojí. Jeden z vojáků si například stěžoval na potíže s neprůstřelnou vestou, na které se při prudším pohybu rozepíná suchý zip. Pro vedení armády to je aktuální záležitost, protože právě probíhá tendr na nákup neprůstřelných vest. Náměstek ministra Jiří Borovec řekl, že smlouva s dodavatelem by měla být podepsána do února. Samotné vesty by pak měly být dodány na podzim. Podle Stropnického by měl být nákup oproti minulosti levnější v řádu o desítky procent.
Borovec také před vojáky mluvil o problémech tendru na dodávku letních uniforem, které měla ušít společnost Blažek. Ta už ale před časem oznámila, že zakázku nebude moci dokončit. Podle Borovce je už jisté, že firma uniformy nedodá, a proto ministerstvo vypíše nové výběrové řízení. Počítá s tím, že armáda požadované oblečení dostane do konce léta.
Stropnický během návštěvy jednal s afghánským ministrem obrany Anajatulláhem Nazarím a viceprezidentem Abdar Rašídem Dóstumem. Podle mluvčího ministra Petra Medka spolu hovořili o české účasti na afghánské misi, vzájemné spolupráci nebo o českých letcích, kteří cvičí afghánské piloty vrtulníků.
Čeští vojáci v Afghánistánu působí ve strážní rotě nebo v americké vojenské nemocnici. V zemi jsou také logistici, meteorologové a vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků.
Na závěr návštěvy se Stropnický setkal s vojáky na základně KAIA. Ti mu, jako zástupci poslední jednotky pod vedením ISAF, věnovali zarámovanou českou vlajku, která nad základnou vlála. "Je pokryta zdejším prachem. Stejně jako všichni vojáci, kteří tu sloužili," poznamenal jeden z vojáků. Příští rok budou čeští vojáci sloužit pod misí Resolut Support. Vojáci také ministrovi popřáli k nadcházejícím narozeninám.
Čeští vojáci v Afghánistánu působí ve strážní rotě nebo v americké vojenské nemocnici. V zemi jsou také logistici, meteorologové a vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků, ale také specialisté, kteří například chrání ambasádu. "Nechci, aby to znělo jako klišé, ale je to pravda. Pověst mají mezi spojenci výbornou," řekl o českých vojácích v Afghánistánu Stropnický. Česká armáda bude mít po stažení části spojenců deváté nejpočetnější zastoupení v misi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.