První Vánoce
Svátky paterčátek: bez cizích a s babičkou a dědou
25.12.2013 06:59 Původní zpráva
Vánoce jsou náporem na nervy nejedné maminky. Sehnat stromeček, nakoupit dárky, uklidit, uvařit, napéct cukroví a do toho všeho pečovat o nejmladší členy rodiny. Co teprve, když se dětí sejde v jedné domácnosti šest a pět z toho má teprve pár měsíců. Maminka paterčátek Alexandra Kiňová o tom před pár dny vyprávěla on-line deníku TÝDEN.CZ. Vánoce pro ni byly zajímavou zkouškou, rodina je totiž tráví sama, bez pomoci profesionálních asistentek.
Alexandra Kiňová poprvé zažívá trochu chaotické Vánoce. Až do letošního roku byla zvyklá na svátky plné pohody. To se s příchodem pěti miminek změnilo. "Když jsme měli jen jednoho kluka, tak všechno bylo pravidelné a všechno nám vycházelo. Teď jsem zvědavá, jestli všechno zvládneme," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ.
Den před Štědrým dnem ještě přijely asistentky, aby si mladá maminka mohla nachystat štědrovečerní večeři. Na samotné Vánoce však zůstala rodina sama. O miminka jí pomáhá pečovat alespoň rodina. I přes pomoc od státu se domácnost potkala s řadou problémů - například jak sehnat dárky. "Je to průšvih, nemáme, jak se dostat ven," říkala mladá maminka ještě před svátky. Pomohl alespoň Středočeský kraj a dobrovolnice, které dětem ušily deky a polštářky.
"Je to pořádný záhul, doslova. Přes den děti moc nespinkají, takže se jim musí člověk pořád věnovat. Babička s dědou budou v akci," popsala on-line deníku TÝDEN.CZ Alexandra. I přes svízelnou situaci, kterou rodina řeší, se pořád ještě setkává s nepochopením a závistí. O novoročním přání má proto maminka jasno. "Chtěla bych, aby lidé pochopili, že to lehké nemáme. Předsevzetí? Aby bylo všechno lepší než tento rok. Dostala jsem nejkrásnější dárek. Hlavní je, že jsou děti zdravé a i my jsme zdraví. Ale přála bych si, aby se všechno ještě zlepšilo," svěřila se on-line deníku TÝDEN.CZ.
Pravděpodobnost, že se ženě narodí paterčata, je podle statistiků asi 1:48 milionům. I přesto se to třiadvacetileté Alexandře Kiňové z Milovic na začátku června podařilo. Její děti se staly v Česku na dlouhou dobu tématem číslo jedna. Jako první Češka v historii přivedla na svět paterčátka.
O svém těhotenství hovořila mladá žena zpočátku otevřeně. Když se jí podařilo na svět přivést čtyři zdravé kluky a jednu holčičku, myslela si, že nic horšího než porod ji už nepotká. Mladá rodina se dočkala pomoci od státu, do pronájmu získala větší byt, asistentku, dva kočárky, zásobu plen a řadu drobností pro děti. Jenže po štědrosti přišla smršť závisti a nenávisti. Proč? Kiňová a její partner Antonín Kroščen jsou romského původu.
"Myslím, že kdybychom byli česká rodina, řeklo by se: Jo, české děti, ty si pomoc zaslouží. Četla jsem na internetu, že den jejich narozenin by měl být dnem smutku, protože je zase o pět příživníků víc. A že mi z dětí udělají škvarky, někdo to psal na Facebooku," popsala Kiňová v rozhovoru pro iDnes.cz. Po prvotním šoku následoval strach. Kiňová začala svou rodinu chránit před novináři a objektivy kamer. Okolí domu v Milovicích kontrolovala policie.
Útokům nečelila jen osmičlenná domácnost, ale také firma, která jí věnovala dva kočárky. "První reakce byly souhlasné, druhé, jak to bývá, odmítavé a nenávistné," popsala majitelka obchodu Daniela Caltová. Zákazníci se jí ptali, proč dala firma kočárky romské rodině. "A nejčastější 'argumenty' té druhé skupiny? Proč jim dáváte a ne mně, čekám dítě (děti) a také chci kočárek zdarma. Dáváte to vlastně z mých peněz, protože jsem si u vás kočárek koupila a musela ho zaplatit atd. atd.," dodala Caltová, která se netají tím, že firma darovala dětem vybavení především z reklamních důvodů.
Ani další "výhody" nejsou hodny závisti. Rodina sice dostala do pronájmu od obce panelový byt 3+1, ale jen na rok a nikoliv zadarmo. Za nájem a poplatky platí měsíčně 15 tisíc korun, což při výši rodičovské podpory a otcova platu prodavače znamená šetření každé koruny.
V bytě navíc nemá mladá rodina soukromí, takřka stále je tam s nimi některá z pečovatelek. Jejich přítomnost mladá maminka kvůli tolika dětem vítá, ale soukromí tím trpí. Nepříjemný je i fakt, že se manželé nachází pod neustálou kontrolou, zda se o svá miminka a staršího čtyřletého syna starají dobře. Pečovatelky musejí hlásit vše, co se v rodině odehraje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.