Svěrákův právník hrozí Úlehlovi: Nezpívejte metelesku blesku

Domácí
2. 10. 2013 15:01
Zdeněk Svěrák.
Zdeněk Svěrák.

"Metelesku blesku, pojďme pomoct Česku," zpívá exposlanec Tomáš Úlehla v předvolební písni bloku Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Už brzo ale někdejšímu rebelovi ODS možná do zpěvu nebude. Pokud píseň dobrovolně nestáhne, může se dočkat až soudu. Slovní spojení metelesku blesku totiž pochází z filmu Marečku, podejte mi pero Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. "A je nepochybné, že jeho užitím došlo k zásahu do autorských práv," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Svěrákův právní zástupce František Vyskočil. Celou věc však chce nejprve řešit po dobrém.

Už jste se se Zdeňkem Svěrákem dohodli, zda se kvůli předvolební písni bloku Hlavu vzhůru, kde znějí slova metelesku blesku, obrátíte na soud?

Ne, nerozhodli. A myslím si, že to je dezinterpretace i toho, co řekl pan Svěrák. My jsme toto spolu konzultovali a je samozřejmě zřejmé a nepochybné, že došlo k zásahu do autorských práv pánů Svěráka a Smoljaka, kteří jsou autory tohoto spojení. Nicméně že bychom došli k takovému závěru, že bude podávána žaloba, to určitě ne. Teď připravuji dopis nejen pro autora té "písně", ale současně i pro politické hnutí Hlavu vzhůru a doufám, že nahlédnou, že udělali něco špatně a sami od toho upustí.

Takže chcete zatím celou věc řešit dohodou a bude vám stačit, když píseň stáhnou a přestanou používat?

Ano, přesně tak. Pokud k tomu takto přistoupí dobrovolně, bude to možné považovat za uzavřené. Protože jak dědicové pana Smoljaka, tak pan Svěrák, nemají zájem na tom, aby jejich dílo bylo jakkoliv spojováno s jakoukoliv politickou stranou či hnutím nebo sloužilo k nějakým komerčním účelům.

Pokud nicméně blok Hlavu vzhůru vaši výzvu odmítne, skončí celá věc skutečně u soudu? Autor písně Tomáš Úlehla už se nechal slyšet, že spojení metelesku blesku používá běžně a vůbec si neuvědomuje, že by bylo z filmu.

Nechci používat výraz skončí u soudu, na to nemám mandát, to je pak otázka dalších kroků. Doufám, že pan Úlehla i to politické uskupení nahlédne, že zasáhli do autorských práv již zmíněných pánů a že od toho sami dobrovolně upustí. Sami volají po tom, aby tady byl právní stát, a doufám, že tedy nemají zájem na tom, aby sami právo porušovali.

A co se týče výroku Tomáše Úlehly?

Je klidně možné, že to někde slyšel. Nicméně není pochyb o tom, že před rokem 1976, než měl premiéru film Marečku, podejte mi pero, se toto slovní spojení v Čechách nevyskytovalo. To lze dohledat. Takže to klidně mohl někde slyšet, ale nic to nemění na tom, že autory tohoto spojení jsou pánové Smoljak a Svěrák.

Zaznamenala jsem ale i právní názor, že slovní spojení metelesku blesku není samo o sobě autorským dílem, a tudíž není chráněno. Proč trváte na opaku?

V této věci jsem vedl několik sporů a nepochybně, tím jsem si prakticky jist, toto jedinečné spojení metelesku blesku autorskoprávní ochrany požívá. Je na to několik judikátů nejen vrchního, ale i Nejvyššího soudu. Takže o tom, že to je autorské dílo, nemám žádnou pochybnost.

Zdeněk Svěrák vyhrál v minulosti podobný spor s řetězcem Bauhaus, který na billboardech použil slogan "upeč... třeba zeď". Tehdy vysoudil 200 tisíc korun a omluvu. Žádali byste tedy nyní něco podobného?

Skutečně tady na to nechci a ani nemůžu odpovídat, protože netuším. Jen mohu říct, že v podobných případech se odškodné v těchto částkách, které pan Svěrák na Bauhausu vysoudil, prostě pohybuje, to je fakt.

Autor: Lucie NekvasilováFoto: Profimedia/MFDnes/Dan Materna

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ