Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr se nejspíš skrývá ve Švýcarsku. Na městský soud v Praze se obrátili úředníci z Interpolu sídlícího v Bernu - chtějí přesně vědět, čeho se Pitr v Česku dopustil. "Problém je v tom, že jejich otázky nedávají smysl," říká soudce městského soudu Petr Novák, který řeší kauzu Pitr od samého začátku.
Kdy vás oslovili z Interpolu?
Teď ráno jsem to dostal na stůl. Interpol v Bernu žádá o upřesnění rozsudku pana Pitra. Po pravdě řečeno mě ten dopis překvapil, protože nám pokládá čtyři celkem nesmyslné otázky. Ptali se například na poškozené klienty pana Pitra, v jeho případě je ale poškozený stát.
Jak si to vysvětlujete?
Vůbec netuším, odkud to vzali. Oni tam přímo píší, že na prostudování rozsudku nemají dostatečné kapacity. Já jim teď slušně odpovím. Vysvětlím, v čem byla podstata problému s fiktivními fakturami, neoprávněnými žádostmi o vrácení DPH a jakým způsobem byl poškozený stát. Uvidíme, co se bude dít dál.
ČTĚTE TAKÉ: Tomáš Pitr se možná ukrývá ve Švýcarsku
Pitr má smůlu. Nového soudního procesu se nedočká
Objevily se i spekulace, že by se Pitr mohl skrývat v Rakousku. Prý proto, že stejně jako ve Švýcarsku jsou tam jeho daňové podvody už nejspíš promlčené.
To jsou jen spekulace, o tom nic nevím. Já prostě vím, že mám žádost z Bernu, to je jediné, co mohu potvrdit.
Popisují vám Švýcaři detaily? Kde je, jak ho našli?
Píše se tam jen o lokalizaci ve Švýcarsku, to je vše.
Je možné, že Pitra tamní úřady nevydají, když dojdou k tomu závěru, že jsou jeho daňové podvody podle jejich zákonů už promlčené?
Každá země, pokud někoho chytí, zvažuje, zda je vydání přípustné. V tom hraje roli i to, zda je trestný čin z jejich hlediska promlčený nebo ne. Takže takhle budou uvažovat. A pakliže dospějí k závěru, že to promlčeno je, nepochybně se rozhodnou nám ho nevydat. A Pitr by se dále mohl pohybovat po Švýcarsku volně.
Foto: Karel Šanda