Podle zatím neregistrované teplické Církve husitské Jana Žižky z Trocnova jsou politikové Karel Schwarzenberg, Michael Kocáb a Jaromír Štětina havloidními devianty. Nová "církev" také straní proruským separatistům a ukrajinské síly považuje za fašistické.
Obama je válečný štváč a humanitární organizace Člověk v tísni podporuje terorismus. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je banderovec, který vypadá jako voják wehrmachtu. Kalousek je protičeský živel a zloduch národa, zatímco Martin Putna je prostě buzerant. To jsou teze Církve husitské Jana Žižky z Trocnova, která usiluje o státní registraci.
Představeným samozvané teplické sekty, která se hlásí k odkazu Husa a Beneše, je jednasedmdesátiletý Pavel Svoboda. Ten záměrně vyvolává dojem, že organizace je spojena s tradiční Církví československou husitskou (CČH). "Ve skutečnosti nemají s náboženstvím nic společného, víra ani bible pro tuhle skupinu nic neznamená," líčí teplická farářka oficiální CČH Daniela Klimešová. Uráží jí, že Pavel Svoboda mate veřejnost používáním sousloví "církev husitská" i symbolem kalichu, který sekta rovněž zneužívá.
Svoboda nyní usiluje o registraci církve ministerstvem kultury, to však letos již potřetí za sebou uznání odmítlo. Pavla Bendová z odboru církví ministerstva kultury k tomu má jasné vysvětlení: "Předmětem činnosti žadatele je politická angažovanost s prvky náboženské nesnášenlivosti."
Jenže teplické společenství šíří nenávist i bez státního požehnání. Na internetu, na vlastních církevních shromážděních i v časopise Trefa, který vydává. Květnové Trefě například dominuje koláž, na níž je kardinál Vlk zobrazen společně s Hitlerem. Na titulní straně pak proruští separatisté mávají vlajkou Sovětského svazu se srpem a kladivem, přičemž u fotografie stojí: "Právo ruských občanů zvítězilo nad agresivními choutkami Západu."
* Kdo je Pavel Svoboda, jenž založil teplickou sektu s názvem Církev husitská Jana Žižky z Trocnova?
* Jaké kroky už vůči nové sektě učinila oficiální Církev československá husitská? A jaké odbor církví ministerstva kultury a další státní orgány?
* Jaké jsou další podmínky, aby mohla být nová církev uznána státem? Mají šanci i tajní tepličtí husité?
* Jak vnímají novou církev religionisté z Univerzity Karlovy?
* Jde ještě vůbec o náboženské společenství, nebo je to spíše radikální politický subjekt?
* S jakými politickými stranami spolupracuje neregistrovaná Církev husitská Jana Žižky z Trocnova?
Odpovědi na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 2. června 2014.