Nespokojenost
V Praze protestovali taxikáři, vládu vyzvali k řešení situace
13.11.2018 09:46 Aktualizováno 13.11. 11:58
Na pražském náměstí Jana Palacha se v úterý ráno sešli taxikáři protestují proti poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify. Zhruba v 9.15 jich bylo na náměstí zhruba dvacet, o hodinu později došli přes Mánesův most ke Strakově akademii, kde na podatelně předali výzvu, ve které vládu žádají o nápravu podle nich nerovných podmínek v taxislužbě. Následně kolem 10.45 protest ukončili. Taxikáři protestovali v Praze na začátku letošního roku, kdy pomalými jízdami blokovali centrum města.
"Cíl protestu je, aby stát začal konečně něco dělat a začal kontrolovat ty, kteří tu nelegálně jezdí, aby se začaly dodržovat zákony této země a aby se jim nezačaly (zákony) přizpůsobovat, ale oni (řidiči Uber) se přizpůsobili našim platným zákonům," řekl ČTK Petr Polišenský, předseda Sdružení českých taxikářů (SČT), které protest pořádalo.
Polišenský po ukončení protestu uvedl, že ho mrzí nízká účast taxikářů. Podle něj to ale bylo tím, že spousta z nich má vlastní problémy, kvůli kterým se protestů nemůže zúčastnit. Původně měli totiž taxikáři protest naplánovaný až do 20:00.
Taxikáři chtějí přimět ministerstvo dopravy, aby zastavilo přípravu novely zákona o silniční dopravě, kterou před několika měsíci zahájilo. Podle taxikářů je totiž návrh špatný. Zároveň chtějí, aby vláda a příslušné úřady zakročily proti Uberu a Taxify, jejichž fungování považují za nelegální. Aplikace podle nich mají být vypnuty. Dalším požadavkem jsou změny v systému regulovaných cen ve městech. Nejvyšší možná sazba za kilometr je například v Praze.
Uber výtky taxikářů odmítá. "Změnili jsme přístup, jakým podnikáme. Po celém světě, včetně Prahy, bychom se rádi stali partnerem města a posílili spolupráci s taxi službami. S českými úřady např. již v rámci platného Memoranda o porozumění pracujeme na zvýšení finanční transparentnosti a nově přijímáme pouze řidiče s platnou taxikářskou licencí," uvedla společnost ve svém prohlášení.
Tuzemský alternativní dopravce Liftago, který Uber nebo Taxify také dlouhodobě kritizuje, se k protestu nepřidal. "Liftago nepovažuje stávky nebo blokády taxikářů za vhodný prostředek k prosazování názorů, veřejnost jen naštvou a odvedou pozornost od řešení problémů s podvodnými taxikáři i s praktikami některých digitálních platforem," říká ředitel Liftaga Ondřej Krátký. Společnost navíc nesouhlasí s výhradami taxikářů vůči připravované novele zákona, podle Krátkého je naopak nezbytná a jedná se o správný krok.
V průběhu protestu se taxikáři dozvěděli o rozhodnutí Ústavního soudu, který dnes obnovil předběžné opatření, kterým Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber poskytovat v Brně své služby. Podle soudu je Uber nejen zprostředkovatelem, ale i poskytovatelem služeb. "Jsme za to samozřejmě rádi," podotkl Polišenský.
Tradiční taxislužby v prvních měsících letošního roku uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovaly dopravu. Kritizovaly fakt, že řidiči alternativních služeb jezdí bez licence a taxametrů. Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.