Teplé počasí neprospělo kvalitě vody v některých rybnících v Česku
18.07.2024 18:48
Kvalita vody v některých přírodních koupalištích se od začátku prázdnin zhoršila. Zvýšené množství sinic a chlorofylu zjistili hygienici v Brněnské přehradě, zhoršenou jakost vody zaznamenali také v rybníku Babylon na Domažlicku či v Písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku. V rybníku Dlouhý na Orlickoústecku byl dokonce znovu vyhlášený zákaz koupání. Ten naopak přestal platit v Oseku na Teplicku. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.
V rybníku Dlouhý, sloužícím jako rekreační zázemí pro obyvatele Lanškrouna a okolí, už letos zákaz koupání jednou platil. Poprvé ho hygienici vydali 20. června, minulý týden se kvalita vody zlepšila na třetí stupeň z pěti. Podle posledních odběrů vzorků je ale voda znovu silně znečištěná vodními mikroorganismy. "Neodpovídá hygienickým požadavkům, nález sinic překročil třetí stupeň hodnocení, hrozí akutní poškození zdraví," varovali krajští hygienici. Lanškroun chce do budoucna situaci vyřešit, na podzim plánuje zahájit stavbu biotopového koupaliště.
Vhodný ke koupání není ani rybník Rosnička na Svitavsku. Koupání v něm sice není přímo zakázané, ale pro případné zájemce voda představuje zdravotní riziko. Vyhnout by se mu měli zejména děti, těhotné ženy, alergici a lidé s oslabenou imunitou. Jako nevhodnou ke koupání hodnotí hygienici vodu také na dvou místech v orlické přehradě na Písecku. Jde o Podolsko a Radavu.
Na Vysočině dál platí zákaz koupání ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Snížené hodnocení má kvůli sinicím a většímu množství chlorofylu Břevnická nádrž u Chotěboře. Rekreanti by se po koupání v ní měli osprchovat.
Zhoršenou kvalitu vody zaznamenali hygienici při posledních měřeních v rybníku Babylon na Domažlicku. Dlouhodobě nižší hodnocení má na západě Čech také Košutecké jezírko v Plzni. Hygienici ale zároveň uvádějí, že toto hodnocení je důsledkem mikrobiologických hodnot z minulých sezon.
Ve středních Čechách se mírně zhoršila voda v Písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v Novém rybníku u Příbrami. Hygienici ji po pondělním měření hodnotí stupněm tři z pětistupňové škály. Zatímco v Písníku Bakov je problémem vyšší výskyt sinic, Nový rybník je z hlediska průhlednosti i mikrobiologického obsahu v pořádku. "Ale máme tam nahlášené tři nepotvrzené výskyty cerkáriové dermatitidy," řekl ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík. Cerkáriová dermatitida je onemocnění způsobené parazitem, projevuje se zarudnutím kůže, vyrážkou a svěděním.
Nadále vhodná ke koupání je voda na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady. Její jakost se ale od minulého týdne zhoršila, testy v ní prokázaly zvýšený výskyt sinic a chlorofylu. Mírný výskyt sinic zaznamenali hygienici také v nádrži v Letovicích na Blanensku.
Vysoké teploty z posledních dní neprospěly ani některým vodním nádržím v Moravskoslezském kraji. "Ve srovnání s minulým týdnem došlo k mírnému zhoršení kvality vody ve vodní nádrži Olešná a v nádrži Těrlická přehrada," uvedl mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla. Dodal, že zhoršená kvalita vody zůstává i v rybníku Pod hradem v Bohušově a vyšší množství sinic je ve vodní nádrži Brušperk.
Naopak zlepšit kvalitu vody se podařilo v přírodním koupališti Osek na Teplicku, které se tak dnes po dvoutýdenní pauze opět otevřelo. Přestože koupání v něm je spojeno jen s nízkým rizikem zdravotních komplikací, doporučují hygienici lidem, aby se po plavání osprchovali.