Desítky či stovky obětí po útoku sebevražedného atentátníka i ochromená Praha bez elektřiny. Nové vydání časopisu TÝDEN popisuje scénáře, které mají Česko připravit na katastrofu.
Brzy odpoledne se Václavským náměstím plným turistů rozlehne ohlušující exploze. Ve středu Prahy se odpálil sebevražedný atentátník. Tak začíná scénář jedné z katastrof, které by mohly narušit klid panující v Česku.
V prvních vteřinách po výbuchu bude ticho, čas se na okamžik zastaví. A pak se ozve sténání zraněných, houkání alarmů, křik vyděšených lidí, kteří do sebe budou vrážet ve snaze najít úkryt. Silnější budou porážet slabší a šlapat po nich. Dlažba se zbarví krví.
Až za pár minut, možná hodin, se rozběhne vyšetřování toho, co se vlastně stalo. To už bude centrum Prahy vyklizené a uzavřené, hlavní dopravní tepny se přeruší a ucpou, vzniknou zácpy. Přestane jezdit hromadná doprava. A pak se zjistí, že za explozí stál sebevražedný atentátník. Neklidný a nebezpečný svět ukázal krvavým prstem do Česka.
Býti Kasandrou
Rovnou si řekněme, že jsme si právě namalovali jeden z nejčernějších scénářů. Podle dostupných zpráv domácích tajných služeb není teroristický útok na Česko pravděpodobný. Skupiny, které lze považovat za potenciálně nebezpečné, jsou pod horou Říp a okolí početně nevýznamné, a především se neprojevují nijak radikálně. Strategická agentura Belga na základě výročního přehledu terorismu a politického násilí od společnosti Aon Belgium konstatovala, že v roce 2015 Česko patřilo k jednadvaceti zemím světa, ve kterých se riziko teroristického ataku snížilo.
* Jak se zachovat v případě teroristického útoku?
* Jak bychom se v případě blackoutu dozvídali zprávy?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. LEDNA 2016.