Hodnocení žáků
Testy školákům poradí, co se mají doučit, plánuje inspekce
23.09.2012 17:35 Původní zpráva
Nechceme školáky srovnávat, ale ukázat jim, v čem jsou v celorepublikovém měřítku dobří a na čem by měli naopak zapracovat, tvrdí Česká školní inspekce o často kritizovaném plošném testování žáků pátých a devátých tříd základních škol. Do budoucna proto plánuje školákům vedle suchých čísel, jak u zkoušky uspěli, posílat i obšírné slovní hodnocení.
S nadsázkou by se dalo říct, že propadne-li školák v plošném testování kvůli potížím s psaním měkkého a tvrdého "i", najde ve výsledcích testů i doporučení, aby piloval vyjmenovaná slova či shodu podmětu s přísudkem.
"Zatímco letos každý žák dostal jen okomentovaná číselná zjištění, už pro příští celoplošnou zkoušku chceme, aby také dostal cosi jako slovní hodnocení. V něm bude soupis dovedností obsažených v úlohách, jež vyřešil správně, a soupis dovedností obsažených v úlohách, jež vyřešil špatně," popisuje garant přípravy testů Petr Suchomel.
A jak by to mělo v praxi vypadat?
"Krásně se to dá demonstrovat v matematice. Z toho, jakou žák vybere odpověď, se často dá poznat, zda například zapomněl nejdřív vypočítat závorku a pak teprve násobit. A to bychom mu chtěli říct, aby věděl, v čem se zlepšit a jakým směrem dál jít," tvrdí Suchomel.
Od roku 2014, kdy se mají testy rozběhnout na ostro, by pak měli školáci dostávat s výsledky i doporučení, kde a z čeho se mohou doučit, na čem u zkoušky pohořeli. Počítat však musejí i s tím, že zatímco letos se braly v potaz jen správné odpovědi, pro příště jim chce inspekce také strhávat body za chyby. "Budeme negativně zohledňovat i špatné odpovědi," potvrzuje Kamil Melichárek z inspekce. Chyby podle něj navíc nebudou mít stejnou váhu. "Zatímco u některých odpovědí se člověk chytí za hlavu, jiných chyb se občas dopustí každý," vysvětluje.
Co mají školáci umět? To není jasné
"Pokud by to opravdu bylo tak, že se žák dozví, že byl například dobrý v procentech, ale ve slovních úlohách dopadl jen průměrně, a tudíž se mu doporučí, aby se jimi zabýval podrobně, bylo by to výborné," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Asociace pedagogů základního školství ČR Jaroslav Štercl. Plány České školní inspekce však podle něj zatím mají řadu "ale".
Aby pro školáky mohlo skutečně vzejít z testů kvalitní doporučení, v čem jsou dobří a kde by naopak měli přidat, musí se přesně nastavit obsah zkoušek včetně typů úloh. "A obsah se může stanovit na základě zakázky státu, co vlastně má být monitorováno. Standard ale zatím není dopracován," doplnil Štercl.
Plošné testování žáků pátých a devátých tříd, které prosadil bývalý ministr školství Josef Dobeš, se v minulosti opakovaně stalo terčem kritiky. Učitelé si například stěžovali, že před první plošnou generálkou, která se uskutečnila letos na jaře a jejíž výsledky zveřejnila Česká školní inspekce v pátek, nebyly zkoušky dobře připravené. Odborníci jako Štercl pak vidí problém také v tom, že stát nemá úplně jasno, co by měli páťáci a deváťáci umět.
Vlnu nevole vyvolala obava, že z plošného testování vzejdou žebříčky škol. "Každá škola má upravený vzdělávací program podle svých potřeb a v každé škole se vzdělává specifická skupina žáků, zatímco jedni školáci mohou být nadaní technicky, druzí mohou být více studijní typy," vysvětluje předseda asociace pedagogů své výhrady proti srovnávání výsledků na jednotlivých základních školách i víceletých gymnáziích.
Česká školní inspekce však opakovaně ujišťuje, že žádné žebříčky dělat nebude. "Nemůžeme vyloučit, že nějaké vzniknou, ale budou šarlatánské a nebudou mít žádnou vypovídající hodnotu," tvrdí náměstek ústřední školní inspektorky pro informatiku a ekonomiku Libor Vacek. Testy jsou podle něj nastavené tak, aby jejich výsledky jednoduše porovnat nešly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.