Tetřevům turisté ani těžba nevadí, tvrdí šéfové Šumavy

Domácí
23. 3. 2012 11:05
Tetřev hlušec je na českém území kriticky ohroženým druhem, vyskytuje se pouze na Šumavě (ilustrační foto).
Tetřev hlušec je na českém území kriticky ohroženým druhem, vyskytuje se pouze na Šumavě (ilustrační foto).

Chráněným tetřevům hlušcům nevadí turistický ruch ani těžba dřeva. A proto by teď Šumava mohla otevřít části lesa, kam se dřív právě kvůli jejich ochraně nesmělo. S tímto tvrzením přišlo vedení Národního parku Šumava. Podle odborníků je však studie, o níž správa parku své tvrzení opírá, scestná. Autoři této "převratné" studie za 200 tisíc korun jsou amatéři, píší páteční Hospodářské noviny. Na studii se podílel i přírodovědec Jozef Dúha.

"Je to naprosto nerelevantní studie. Nedodržuje ani formální záležitosti (...), člověk se nedoví, kdo jsou její autoři. V podpisu je jen jedno jméno a kolektiv," řekl deníku ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. "Ta studie je nevěrohodná a v rozporu s tím, co říká řada dalších studií napříč Evropou. Spíš budí pocit, že byla vytvořena účelově."

Podle ekologa Jaromíra Bláhy je to příprava vedení parku na letošní těžbu dřeva a rozvoj turistického byznysu v jádrových územích parku. "Ombudsman jednoznačně potvrdil, že v loňském roce správa parku těžila v území ponechaném přírodě ilegálně, že porušili zákon, že k tomu potřebují výjimky ze zákona a naturové hodnocení, které neměli, a tak k tomu letos použijí tuhle 'studii'," uvedl Bláha. Zajímalo by ho, kolik měsíců Jozef Dúha tetřevy studoval. Jeho závěry jsou v rozporu se všemi stanovisky českých i zahraničních expertů, tvrdí. Podle neověřených informací měl Dúha problémy s obchodováním s chráněnými ptáky.

Nad výsledky studie parku se podivují i experti z Bavorského lesa. "Na základě více než 2200 dokladů o výskytu tetřeva bylo možné prokázat, že tlak turismu vede k vytlačování ptáků z příhodných stanovišť," reagoval Jörg Müller, vedoucí výzkumu a dokumentace správy Bavorského lesa.

Tetřev hlušec je kriticky ohrožený druh, který v Česku žije už jen na Šumavě v počtu asi tří set kusů. Na základě studie zpochybňované vědci by park mohl otevřít turistům stezku Luzenským údolím, která byla kvůli tetřevům zavřená.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ