Sněmovní výbor
Tisíce handicapovaných přijdou o peníze, shodla se koalice
25.09.2014 06:01 Rozhovor
Tisíce zdravotně postižených nejsou schopny kvůli svému zdravotnímu vstát z postele a někdo se o ně musí celé dny starat. Ale jenom kvůli tomu, že dokážou mluvit a orientují se ve svém okolí, přicházejí o tisíce korun na zajištění péče. Pomoci jim měl pozměňovací návrh k zákonu, který ale koaliční rada zamítla. "Ohrožuje je to na životě. Doufám, že ti, co tak 'moudře' rozhodují, nebudou pomoc potřebovat," zlobí se předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
K rozhodnutí koalice došlo na jednání sociálního výboru sněmovny, který projednával pozměňovací návrh, jenž by umožnil snadnější získání 4. stupně příspěvku na péči u handicapovaných. Co ten návrh konkrétně obsahoval?
Zákon striktně říká, že na čtvrtý stupeň příspěvku na péči mají nárok pouze lidé, kteří splňují devět z deseti základních životních potřeb. Úřady práce tak odmítají tento příspěvek přiznat lidem, protože jsou schopni komunikace a orientují se, a splňují tak maximálně osm těchto potřeb. Nikdo přitom nebere zřetel na to, že jsou trvale odkázáni na péči jiné osoby.
Pokud ale komunikují a jsou schopni se orientovat, tak přece takovou péči nepotřebují.
To ne, to jsou trvale ležící lidé. Je mezi nimi například případ člověka, který je odkázán na dýchací přístroj. Potřebují okolo sebe pořád nějakého člověka, který by se o ně staral, bez něj většinu věcí nezvládnou.
O kolik lidí se jedná a jak jim to zkomplikuje život?
Podle našich propočtů jsou těch lidí asi dva tisíce. Dostávají se do neřešitelné situace, protože mají málo peněz na zajištění péče jiné osoby. Namísto dvanácti tisíc dostávají na tuto péči pouze osm, což je o čtyři tisíce méně, a ani zdaleka to nepokrývá náklady na tuto službu. Hradí to pak ze svého důchodu, hledají si sponzory a dostávají se do bezprostředního ohrožení svého stavu a života.
Za zamítnutím podle vás stojí postoj koaliční rady. Jak to odůvodnila?
Že těch dvě stě milionů, které by to stálo, je příliš mnoho a že si to stát nemůže dovolit. Přitom mají špatné propočty, podle nás by to stálo o osmdesát milionů ročně míň. Paní ministryně sociální práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) sice říkala, že se chystá komplexní změna posuzování zdravotního stavu handicapovaných, ale to zabere dva roky. Ti lidé ale potřebují pomoc teď, okamžitě. Doufám, že ti, co tak 'moudře' rozhodují, nebudou pomoc někdy v budoucnu potřebovat sami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.