Byla to soukromá dovolená, odbývá všechny otázky už několik dní premiér Mirek Topolánek. Při cestě na Sardinii ovšem mohla přijít řeč na témata se strategickým ekonomickým dopadem. A nejen na české hospodářství. Ve hře měly být ruské obchodní zájmy jak v Česku, tak v Itálii.
Když Mirek Topolánek v pondělí vysvětloval novinářům, o čem jednal na Sardinii s italským premiérem Silviem Berlusconim, zmínil se o "energetice a společných zájmech v Rusku". Podrobnější být nechtěl. Stejně tak jsou obestřeny tajemstvím hovory premiéra se šéfem ČEZ Martinem Romanem a jedním z klíčových manažerů finanční skupiny J&T Dušanem Palcrem. Jak zjistil on-line deník TÝDEN.CZ, Topolánek se s oběma při své dovolené na Sardinii potkal.
DÁLE ČTĚTE: Premiérova dovolená: Topolánek se setkal s J&T i ČEZ
Oficiální zdroje o tématech rozhovorů mlčí, problémů, které spojují hlavní aktéry, je ovšem hned několik. Česká a italská vláda řeší privatizaci národních leteckých dopravců. Jak Alitalie, tak ČSA jsou součástí mezinárodní aliance Sky Team a obě společnosti chce koupit ruský Aeroflot, další člen spolku.
V Praze je ale ve hře mnohem víc než jen nový majitel aerolinek. Topolánkův kabinet nevyloučil, že by mohl prodat ČSA stejnému majiteli jako pražské letiště. Aeroflot sice tvrdí, že o aeroport za desítky miliard korun nemá zájem - jeho postoj se ale může změnit.
Nejdřív Putin potom Topolánek
To ostatně dobře vědí Italové. Loni ruský přepravce vycouval z privatizace Alitalie, ale když letos v dubnu navštívil Berlusconiho v jeho sardinské haciendě dnes již bývalý ruský prezident Vladimír Putin, prohlásil: "Vedení Aeroflotu mě ujistilo, že je připraveno obnovit kontakty s Alitalií."
Italský lídr tak mohl s šéfem českých konzervativců domlouvat společný postup při vyjednávání s Aeroflotem, v němž má nadpoloviční většinu ruský stát. Dohromady by Itálie a Česko měly lepší vyjednávací pozici. Berlusconiho bude totiž prodej Alitalie ještě stát hodně nervů, protože firma je poslední dobou v tíživé situaci: denně prodělává miliony dolarů a vláda ji musí draze dotovat. A co víc: své zájmy by při obří transakci mohla uplatnit i finanční skupiny J&T, kterou na Sardinii zastupoval Dušan Palcr. Finančníci sice nestojí o ČSA, ale o to větší zájem mají o letiště samotné - zejména v případě, že by k němu získali i pozemky na druhou ranvej.
Radar a šťáva
Nabízí se i jiné téma neformálních rozhovorů obou předsedů vlád. Milánský miliardář je znám jako Putinův dobrý přítel (výborné vztahy má ale i s americkým prezidentem Georgem W. Bushem) a klidně se mohl chopit role prostředníka, který utlumí ruskou zlobu kvůli americkému radaru v Česku.
Konečně jedním z témat schůzky Topolánek-Berlusconi mohl být i plán české státní společnosti Mero, výhradního přepravce ropy pro Česko, na získání dvou procent v ropovodu Tal. Ten spojuje italský přístav Terst s německým Ingolstadtem, z nějž vede odbočka do Česka. Italský energetický gigant ENI má v mezinárodně vlastněném ropovodu deset procent. Při takových jednáních by mohla přijít vhod i rada Martina Romana, šéfa jedné z nejvlivnějších energetických společností v Česku.
Foto: Robert Zlatohlávek a AP