Transplantace kostní dřeně zachraňují v ČR životy dětem už 35 let

Domácí
28. 11. 2024 06:40
Transplantace kostní dřeně zachraňují v ČR životy dětem už 35 let
Transplantace kostní dřeně zachraňují v ČR životy dětem už 35 let

Ve stínu revolučních událostí v Československu zůstala 28. listopadu 1989 jiná převratná událost - první transplantace kostní dřeně u dítěte v tuzemsku. Tento transplantační program zahájili lékaři hematologie a onkologie pražské Fakultní nemocnice v Motole (FNM), kteří od té doby zachránili životy několika stovkám dětí s poruchami krvetvorby. Od roku 1998 provádí transplantace kostní dřeně u dětí také klinika dětské onkologie v Brně.

Historie transplantací kostní dřeně se v ČR, respektive Československu začala psát již koncem 70. let minulého století. První alogenní (od dárce) transplantace kostní dřeně v ČR byla uskutečněna v roce 1976 v Hradci Králové a první nepříbuzenskou transplantaci kostní dřeně v ČR provedli lékaři v roce 1986 v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze.

Transplantační program u dětí zahájili v roce 1989 ve FNM; u jeho zrodu stál profesor Jan Starý, někdejší dlouholetý přednosta motolské kliniky dětské hematologie a onkologie. V motolské nemocnici tehdy úspěšně transplantovali kostní dřeň pětiletému pacientovi s akutní leukémií. Ročně se zde provede zhruba 30 až 40 transplantací kostní dřeně u dětí. Transplantace je u dětí úspěšná zhruba ze 70 až 90 procent.

Lidí ochotných darovat kostní dřeň letos proti předchozím letům přibylo. Potvrzují to oba registry, které je evidují - při pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a při Fakultní nemocnici Plzeň. V registrech dárců je přes 170.000 dobrovolníků, z toho 130.000 v Plzni. Ideální by podle mluvčí Českého registru dárců krvetvorných buněk při Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Barbory Brunclíkové bylo zhruba 200.000 zapsaných.

První úspěšnou transplantaci kostní dřeně na světě od dárce, jímž nebylo jednovaječné dvojče, provedl v roce 1958 francouzský onkolog Georges Mathé, který tak zachránil život několika zaměstnancům po nehodě ve výzkumném ústavu jaderné fyziky v jugoslávské vesnici Vinča.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ