Třetina výpravčích přišla o červenou čepici
05.04.2008 08:30 Exkluzivně
Z třetiny nádraží v Česku zmizely červené čepice výpravčích. Výpravčí teď posílají vlaky na trať ze své kanceláře a červený symbol na hlavě už nepotřebují. Jeden z nejstarších symbolů železnice pomalu odchází do důchodu. Železničáři však rozhodně nejsou nadšeni.
"Je to ohromná škoda. Byl to symbol nejen pro nás, ale především pro lidi. Teď nás nemají jak poznat. Snáším to špatně, ale život jde dál," řekl brněnský výpravčí, který se serveru TÝDEN.CZ představil jako Jakub Vejvoda. Ten červenou čepici nosil pět let, v lednu však "vyfasoval" modrou.
I jeho kolegové se vesměs shodují: štve nás to, nic s tím ale nenaděláme.
"Je to všechno jenom o managamentu, tradice nikoho nezajímají. Místo červené čepice mám modrou. Tu tady nosí skoro všichni. Dost mě to mrzí," přisadil si jeho kolega z pražského Masarykova nádraží.
Proč výpravčí o čepice přicházejí? Na každém třetím nádraží se jejich práce změnila. "Na třetině českých nádraží už k pouštění vlaků používají semafory a vlakové čety. Když na peronech čekají tři vlaky, výpravčí je už nemusí všechny obíhat. Všechno řídí ze své kanceláře," říká mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.
Zmizí čepice úplně?
Podle mluvčího kopíruje semaforový model trendy v západní Evropě. Šetří čas, zvyšuje bezpečnost a je levnější. Podmínky má nový systém jenom dvě: nádraží musí mít nástupiště a každé z nich musí mít vlastní semafor.
Červené čepice z nádraží v Česku pravděpodobně zmizí úplně. "Určitě to ale ještě bude trvat. Nicméně si myslím, že až to bude technologická úroveň drah dovolovat, zrušíme je úplně," řekl serveru TÝDEN.CZ vrchní přednosta stranice Praha Tomáš Nachtmann. Právě on pomáhal zavádět nový systém "odbavení" vlaků v pražských Holešovicích a na Masarykově nádraží.
Bolestivý sentiment
"Naprosto chápeme, že to výpravčí bolí, je v tom ohromný sentiment. Na druhou stranu je to evropský trend, doba se prostě mění. Je to pro dobro věci," říká Kubala.
Červené čepice výpravčích jsou podle experta na drážní uniformy Pavla Schreiera jedním z nejstarších symbolů dráhy. "U nás se poprvé objevily v roce 1857, tehdy je ale nosili inspekční úředníci. Byli jakousi styčnou osobou, komunikovali s cestujícími. Průvodčí je začali nosit v roce 1890," řekl Schreier.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.