Třetina živočichů je v ČR ohrožena. Desítky milionů na záchranu

Domácí
4. 12. 2014 06:15
Mezi ohrožené druhy patří sysel obecný (ilustrační foto).
Mezi ohrožené druhy patří sysel obecný (ilustrační foto).

Minimálně třetina evropsky významných živočichů žijících v české přírodě je v různém stupni ohrožení a ani další třetina není v ideálním stavu. Upozorňuje na to aktuální Zpráva o stavu životního prostředí. Souběžně se zveřejněním tohoto dokumentu uvedlo ministerstvo životního prostředí, že schválilo 48 projektů na záchranu nejohroženějších druhů za 62 milionů korun.

Nemalá část evropsky významných živočišných druhů je v různém stupni ohrožení, a pro některé jsou dokonce vyhlídky do budoucna hodně černé. Nejhůře jsou na tom ryby, jejichž stav se oproti minulým rokům oproti ostatním druhů dokonce ještě zhoršil.

"Přibližně třetina evropsky významných druhů živočichů v ČR je hodnocena v nepříznivém stavu, třetina ve stavu nedostatečném a jejich stanoviště jsou pravděpodobně více či méně narušena," uvádí se v poslední Zprávě o stavu životního prostředí v roce 2013, kterou má TÝDEN.cz k dispozici. Mezi nejohroženější patří podle dokumentu takzvané druhy přirozených vodních toků (ryby a mihule). Ohrožuje je znečištěná voda, ale taká různá regulace řek včetně přehrad.

Zpráva se zmiňuje také o hmyzu a bezobratlých. Naopak nejlépe jsou na tom savci. Dokument nehodnotil situaci u ptactva, protože podle evropské směrnice jde o specifický druh, který se posuzuje samostatně. Nedávno ovšem vyšla v odborném časopise Ecology Letters vědecká studie, na níž se podílela i Česká společnost ornitologická. Podle této analýzy zmizelo za posledních třicet let z evropské přírody 421 milionů ptáků - zejména těch nejběžnějších druhů, jako jsou vrabec domácí, skřivan polní nebo koroptev.

Zpráva o stavu životního prostředí sice konstatuje, že "životní situace" většiny evropsky významných živočišných druhů se oproti letům 2006 až 2012 mírně zlepšila, ale realita může vypadat jinak. Od předchozího hodnocení se totiž změnila metodika.

"Při srovnání výsledků hodnocení z let 2006 a 2012 je možné konstatovat celkové zlepšení stavu," konstatuje zpráva, kterou spolu s dalšími expertními organizacemi zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA. "Je však nutné poznamenat, že zlepšení výsledků hodnocení bylo založeno více metodicky než fakticky, ke zlepšení stavu druhu rostlin a živočichů došlo jen málokdy vlivem aktivních zásahů. Příznivý stav druhů je většinou odrazem příznivé situace biotopů či druhů, jež se v některých případech v současnosti dokonce dále šíří."

Ministerstvo životního prostředí v listopadu oznámilo, že vybralo 48 projektů, které mají pomoci nejohroženějším českým druhům. Celkem na záchranné programy půjde 62 milionů korun, které z 85 procent poskytnou fondy Evropského hospodářského prostoru a zbytek doplatí ministerstvo. Do fondů EHP přispívají Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Podpořené projekty zajistí mimo jiné umělý odchov perlorodky říční, zlepší péči o biotopy užovky stromové nebo sysla obecného, vytvoří program péče o rysa ostrovida, vlka obecného a medvěda hnědého. "Cílem je podpořit aktivní ochranu zvláště chráněných druhů v České republice a také prohloubit znalosti o nejohroženějších druzích české fauny a flóry," uvedla ředitelka ministerského odboru druhové ochrany Veronika Vilímková.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ