Již přes rok vládne ve Spojených státech americký podnikatel a republikánský politik Donald Trump. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ jsme se ptali Petra Boháčka, pracovníka Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky v Praze, na Trumpovu politiku a vládu.
Rok a půl stojí Donald Trump v čele USA. Jak byste zhodnotil jeho vládu?
Je to typický konzervativec. Svět vnímá skrz optiku lúzrů a vítězů, což se také podepisuje na zahraniční i na domácí politice. Co se týče domácí scény, hlavním tahem pro něj byla daňová reforma, která mu udržela podporu republikánů. Na zahraničním poli bych řekl, že se jedná o obrat zpět od jeho předchůdce. Donald Trump podle mě snižuje roli USA a její moc ve světě. V minulosti měla USA silné spojenecké vztahy, její národní zájmy byly identické s těmi, které měli její hlavní spojenci. Ale to je teď jiné a prezident Ameriky spíše upřednostňuje zájmy svých voličů.
Jaké má podle vás lídr USA silné a slabé stránky?
Řekl bych, že tou nejsilnější je jeho charisma a to, jakým způsobem dokáže kontrolovat média a nastolovat agendu a to, o čem se mluví. Je schopný z jednoho na druhý den změnit téma, odklonit pozornost od toho, o čem nechce, aby se mluvilo, a jakkoliv zdůraznit jiné téma, které se mu hodí. Stačí si toho jen všimnout na tom, jaké zprávy se o Donaldu Trumpovi objevují. Nikde se dlouze neřeší obsahové věci, pouze jeho úspěchy. A když se někde přece jen objeví nějaká kritika na jeho osobu, smete ji tím, že se jedná o "fake news". A lidé tomu věří.
Na druhou stranu je hodně impulzivní, není schopný věci řešit dlouhodobě a také bych řekl, že je hodně ovlivnitelný.
Jak ho hodnotí Američané?
Když se podíváme na studie veřejného mínění, tak zjistíme, že Trump má mezi republikány obrovskou podporu.
Proč?
Protože byl schopný udržet Republikánskou stranu u moci dost razantním způsobem. Ale co se týče té celkové veřejné podpory, tak tam má jednu z nejnižších úrovní. Musíme si ale uvědomit, že americký systém je nastavený trochu jinak; tam nejde o "populární" hlasování, ale o to, získat co nejvíce hlasů. V tomto případě Trump může vytěžit hodně, neboť on vyhrává u voličů, u kterých vyhrát potřebuje, což jsou lidé v menších státech a mimo velké městské oblasti.
O Donaldu Trumpovi se ale často mluví jako o nejhorším prezidentovi USA...
Ono to může být kvůli tomu, že spíše prosazuje zájmy svých voličů než celkově Spojených států. A jak jsem již zmínil, role země ve světě se snižuje, což se pak podepisuje i na tom, jak ho veřejnost vnímá jako prezidenta. Z toho podle mého názoru pramení jeho neúspěšnost. Na druhou stranu však musím říct, že naopak svými postoji a jednáním zatřásl politickým spektrem a vzbudil velký zájem veřejnosti o politiku v zemi. Lidé jsou aktivnější a více se zajímají o dění v politice.
Vy jste mluvil o zahraniční politice, kterou Trump vede odlišně než jeho předchůdce Barack Obama. Změnily se také vztahy USA s Evropou?
Ano, úplně dramaticky.
V čem?
Aktuálně probíhá velký hodnotový rozkol. Donald Trump vnímá všechny zájmy skrz ty americké, kdežto pro Evropu je důležitá spolupráce a diplomacie, což ze světového hlediska je velmi důležité, neboť pokud spolu nebudeme v celosvětovém měřítku schopni komunikovat a spolupracovat, neomezíme národní zájmy před těmi globálními, tak prostě nenaplníme předpoklady pro to, aby lidé přežili. Tímto směrem však Donald Trump neuvažuje a často se s Evropou neshoduje.
Americký prezident je také často kritizován pro svůj postoj k pařížské klimatické dohodě. Bylo to skutečně pro USA správné rozhodnutí?
Donald Trump řekl, že vystoupí, ale legálně to není možné dřív než za čtyři roky. A to je právě také doba, kdy americkému lídrovi vyprší mandát, což je opět další příklad toho, jak Trump jedná.
Jak to myslíte?
Je to vyloženě rétorické a marketingové rozhodnutí. Oni z té dohody nemohou odstoupit hned, to je jedna věc, a další je, že to rozhodnutí nenabralo žádný efekt a pravděpodobně ani do budoucna mít nebude.
Proč?
Všechna velká americká města, státy, různí miliardáři uvedli, že stanovené kvóty pařížské dohody plnit budou.
A bude to k něčemu?
Ano, rozhodně. Oni mají takovou sílu, aby tu pařížskou dohodu naplnili, i když to nebude z rukou federální vlády. Právě v tomto směru soudím, že se jedná od Donalda Trumpa čistě o rétorický marketingový tah pro jeho voliče - řekne, co chtějí slyšet, ale ve výsledku to bude mít nulový vliv.
A co hospodaření země a ekonomická stabilita, změnilo se to během jeho působení v Bílém domě?
Spojené státy aktuálně prožívají jednu z nejdelších ekonomických expanzí v historii. Jejich situace se zlepšuje, ale samozřejmě bych neřekl, že je to jen díky Trumpovi. Zlepšení se totiž odvíjí od reformy, která nastala po ekonomické krizi v zemi v roce 2007 až 2008.
Na druhou stranu po každé takové expanzi přichází propad nebo zpomalení ekonomiky a v situaci, kdy je ve Spojených státech takto bezprecedentní růst, tak samozřejmě narůstají rizika nějaké další ekonomické krize či jejího zpomalení. A myslím si, že Donald Trump udělal chybu, když si hned na začátku vyplýtval jeden z nejdůležitějších nástrojů, jak případně tu ekonomiku nastartovat, kdyby se něco takového stalo. Prezident USA udělal daňovou reformu v době, kdy to ani nebylo potřeba.
Co může Amerika během jeho vlády v budoucnu očekávat?
Troufám si říct, že by mohlo dojít k otočení zahraniční politiky zpět na tu, která je založena na spojenectví a není tak zahleděná do svých národních zájmů, protože takový systém podle mě ani nefunguje. Ale je možné, že k tomu dojde buď ke konci jeho prvního mandátu, nebo ke konci jeho druhého, kdy mu už nepůjde o to, aby získal politické body na straně svých voličů.