Tuberkulóza stále hrozí. Pozor na opilce a bezdomovce
19.03.2008 12:30 Původní zpráva
Na tuberkulózu u nás loni zemřelo dvě stě lidí. Bakterie této nemoci byla zjištěna u 814 pacientů, z nichž 698 mělo plicní tuberkulózu. Tyto informace zveřejnili odborníci u příležitosti Světového dne tuberkulózy, který se připomíná 24. března.
Asi třetina pacientů - přesně 246 - bylo nejnakažlivějších, protože bakterie ve velkém množství vykašlávají. „Tito lidé vás nakazí stoprocentně," varoval profesor Jiří Homolka, přednosta kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.
Loni zemřelo 200 pacientů s tuberkulózou, což je stejně jako v minulém roce. U 56 z nich byla nemoc přímo příčinou smrti. O rok dříve tuberkulóza zabila 41 lidí.
Počty zemřelých se v posledních letech příliš nemění. Počet nakažených od konce devadesátých let setrvale mírně klesá, ročně řádově o sedm procent. Pro udržení tohoto trendu je však podle odborníků nutné pokračovat v očkování dětí proti tuberkulóze, včetně přeočkování v jedenácti letech.
Nemoc hrozí každému
Tuberkulóza přitom není vyhrazena jen cizincům z východních zemí a bezdomovcům. „Onemocnět může každý člověk, pokud se například s nakaženým setká v dopravním prostředku," varoval František Krejbich, který také působí na klinice tuberkulózy.
Obvykle se uvádí, že pro nakažení je rizikový asi osmihodinový pobyt s infekční osobou, ale někteří lidé se nakazí třeba po hodině - záleží i na tom, jak silná je jejich obranyschopnost. „Pokud v hospodě uvidíte neudržovaného opilce, který si chrchlá do piva, tak si k němu nesedejte," doporučuje s nadsázkou Homolka.
Pacienta, který onemocní, čeká obvykle šestiměsíční léčba. U některých pacientů, jichž bývá asi deset ročně, tyto léky bohužel nezabírají. Ti se musejí léčit na speciálním oddělení, kde jsou přísně izolováni od kontaktu s okolím, i vzduch z jejich pokojů se přísně čistí. „Pokud tělo jejich nemoc nezvládne a nevzpamatuje se samo, tito lidé mohou na tuberkulózu zemřít," dodává Homolka.
Infekcí z ciziny přibude
Ve srovnání s okolními zeměmi je na tom Česko stále dobře. Tuberkulózy je u nás méně než v okolních zemích včetně Rakouska. Každý šestý případ nemoci k nám loni „přivezl" cizinec: několik desítek nakažených bylo ze Slovenska, Vietnamu, Ukrajiny a Mongolska. „Očekáváme, že jejich počet bude narůstat," varoval Homolka.
Tradičně nejvíc případů tuberkulózy zaznamenali lékaři v Praze a v Jihomoravském kraji. Právě ve městech se totiž nejvíc soustřeďují bezdomovci a lidé závislí na alkoholu, kteří jsou typickými nositeli nemoci. Výjimečně vysoký počet nemocných loni zaznamenal Královéhradecký kraj. „Mohlo se jednat o nějakou mikroepidemii, ale data nejsou ještě plně analyzována," vysvětlil Homolka.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.