<span>Turnikety v metru</span> přijdou na více než dvě miliardy korun

Domácí
12. 3. 2009 22:25
Ve Francii se investice do turniketů vyplatila. (Ilustrační foto)
Ve Francii se investice do turniketů vyplatila. (Ilustrační foto)

Označovače lístků zase zmizí a nahradí je turnikety.Projekt na pořízení turniketů v pražském metru počítá s náklady 2,16 miliardy korun, další stovky milionů korun si vyžádá provoz turniketů. Náklady by se však mohly Dopravnímu podniku hlavního města Prahy vrátit už za pět let od jejich spuštění. Podnik předpokládá, že turnikety začne instalovat v příštím roce, v roce 2012 by měly být spuštěny ve všech stanicích.

Údaje vyplývají ze studie, kterou na čtvrtečním výboru dopravy magistrátu představil ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Podnik si na zavedení turniketů bude muset půjčit, ze svých zdrojů není schopen projekt zaplatit. Vedení podniku uvažuje o úvěru od hlavního města, zatím ale neví, zda s tím bude město souhlasit.

Podnik plánuje dvoukřídlé prosklené turnikety vysoké 170 centimetrů. Projekt počítá s dvěma typy turniketů - standardními o šířce 60 centimetrů a rozšířenými o šířce 90 nebo 100 centimetrů pro odbavení cestujících na vozíku, matek s kočárky a podobně. Turnikety budou průchozí z obou stran, směr průchodu bude možné měnit.

Francii se investice vyplatila

Ve Francii se investice do turniketů vyplatila. (Ilustrační foto)Turnikety podle Dvořáka rozpoznají jak klasickou papírovou jízdenku, tak kartu opencard a SMS jízdenku v mobilu. Zařízením podle studie projde 40 až 60 cestujících za minutu.

Při hledání nejvhodnějšího systému se pražský dopravní podnik podle Dvořáka inspiroval ve francouzském Toulouse. "Návratnost investice se tam ukázala jako velmi zajímavá," uvedl Dvořák. Podle studie by měl být systém ziskový v roce 2012, celkové splacení očekává podnik už v roce 2015.

ČTĚTE TAKÉ: Do metra se vrátí turnikety. Ubyde černých pasažérů?

Méně černých pasažérů, více peněz

Dopravní podnik si od zavedení turniketů slibuje, že se sníží počet černých pasažérů a díky tomu se zvýší výnosy z jízdného. "Budeme moci také přesunout revizory do autobusů a tramvají," poznamenal Dvořák. Podle něj se rovněž zvýší bezpečnost cestujících, díky turniketům bude v metru údajně méně bezdomovců a "nepřizpůsobivých" osob.

Dopravní podnik si slibuje, že zvýší výnosy z jízdného.Většina členů dopravního výboru s turnikety souhlasí. Podle zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK-ED) je ale otevřené metro pro cestující pohodlnější. Witzany místo turniketů navrhuje vyšší pokuty pro černé pasažéry a jejich lepší vymáhání. Zastupitel Petr Zajíček (KSČM) hodnotí projekt kladně, domnívá se ale, že by jeho vybudování nemělo jít na úkor jiných investičních akcí dopravního podniku, jako jsou opravy tramvajových tratí. Určité výhrady má i Ropid, regionální organizátor dopravy, který pochybuje o předpokládaných výnosech turniketů.

Turnikety se do metra vrátí po 26 letech

Představenstvo DPP už záměr zavést turnikety schválilo. V současné době je téměř hotová dokumentace. V roce 2011 chce podnik spustit část turniketů, o rok později už by měly být v provozu všechny.

Původně bylo pražské metro budováno s turnikety, ty byly ale v roce 1985 odstraněny a nahrazeny označovači lístků.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková, wikimedia.org

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ