Hlasování o nedůvěře
Přestřelka slov. Co vše zaznělo při "grilování" Babiše?
23.11.2018 19:42
Kauza premiéra Babiše Čapí hnízdo a následná aféra kolem Andreje Babiše juniora vyvolala v pátek hlasování o nedůvěře vládě. Koaliční vláda ANO a ČSSD, s podporou KSČM ovšem hlasování úspěšně přežila. Server Týden.cz vám přináší přehled nejdůležitějších výroků politiků, jež v parlamentu v pátek zazněly.
Andrej Babiš (ANO):
"Nedobrovolné držení - to fakt někdo myslí vážně? Doufám, že dnes už všichni chápete, že můj syn byl na Krymu na výletě, kde navíc poznal svou přítelkyni. I to je asi pro někoho problém. Přítelkyni, se kterou je momentálně zasnoubený, a já jsem tomu strašně rád."
"Takže zmizelý syn? Lež! Nedobrovolné držení? Taky lež! Jenže tyhle lži to celé udělaly. A tyhle lži měly od začátku jasný cíl - pád vlády. Nedobrovolné držení - to fakt někdo myslí vážně?"
"Že si vyjeli na výlet do Ruska? No a co jako? Tady jsme dělali problém, že pan (Radek) Vondráček šel do Ruska a paní profesorka (Věra) Adámková šla do Ruska, protože jsme tam deset let nezařídili pro naše občany, aby tam měli nějakou péči, když mají problém. Ano, pan (Petr) Protopopov je původem Rus, ruštinu ovládá, vyzná se tam. Vzal mého syna někam, kde se v případě, kdyby bylo potřeba, mohl o něj postarat."
"Každý ví, a to je možná problém těch mých nepřátel, že jsem nezkorumpovatelný a že patříme do struktur NATO, že jsme součástí Evropské unie, že jsme vydali hackera Nikulina do Spojených států, že jsme byli solidární s Velkou Británií v kauze Skripal. A já to říkám pokaždé, když si podávám ruku s evropskými světovými státníky. Tak kdo a jak by tohle chtěl měnit? V čem je tedy to riziko? Já to fakt nechápu, že jsem riziko."
"Když si to celé dám dohromady, musím prostě mluvit o novinářských hyenách. A vy jste potom všem chtěli shodit vládu? Opravdu jste chtěli zneužít takový hyenismus k destabilizaci naší země? Už jsem řekl, že nikdy kvůli celé této pseudoaféře nehodlám odstoupit."
"Vláda je dnes vystavena tlaku těch politických sil, které pořád nejsou ochotny se smířit s výsledky demokratických voleb. Oni by chtěli jiný volební výsledek. Já tomu rozumím. A ti, kteří prohráli volby, radši chtějí uvrhnout naši zemi do hluboké politické krize bez jasného řešení. Přesně podle hesla čím hůř pro lidi, čím hůř pro naši zemi, tím lépe pro naši opozici."
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL):
"Respektujeme i to, kdo vyhrál volby. Ale to přeci neznamená, že předsedou vlády může být jenom jediný člověk a nikdo jiný, že všichni ostatní v té straně nebo i neoilumináti jsou lůzři, kteří neumějí anglicky."
"Racionalita nesmí být cynismus. Racionalita nesmí být zakrývána za oportunismus. Pokud ztratíme hodnoty, pokud ztratíme zodpovědnost, pokud ztratíme zásady, pak se z politiky udělá pouze cynický boj o moc. A já myslím, že tady jde více než o to, kdo konkrétně je předsedou vlády."
Petr Fiala (ODS):
"Máme tu co do činění s nejdůkladnějším, největším střetem zájmu, jaký jsme si donedávna nedovedli představit ani teoreticky, který bychom možná očekávali v nějaké rozvojové zemi, nad jejíž demokratičností a vyspělostí ohrnujeme nos a nestojí nám ani za řeč. Máme zde příběh se zápletkou, kterou by nedokázal napsat mnohý autor detektivek nebo politických thrillerů. A v tomto případě je naší povinností chránit ústavní funkci předsedy vlády před ním samotným."
Ivan Bartoš (Piráti):
"Je nejvyšší čas, aby tento stát sloužil občanům, nikoli naopak. V ovzduší, kde stát neslouží, ale arogantně panuje, se společnosti dýchá jen s velkými obtížemi, natož aby skutečně rostla a prospívala. Tato nová politická nekultura, které jsme svědky, a často i vulgarita a chování ústavních činitelů shazují důvěru lidí, ale také vytvářejí nové rány v reputaci naší země."
Tomio Okamura (SPD):
"Zatímco hnutí ANO je do určité míry strana pragmatická, která je ochotna přejímat dobré názory - podívejme se například, jak hnutí ANO přejalo od SPD některé názory na migraci, tak velká část současného vedení ČSSD jsou lidé zasažení neomarxistickou ideologií, která ve jménu takzvaného dobra v uvozovkách chce kácet les hlava nehlava navzdory lidem, demokracii a zdravému rozumu."
Vojtěch Filip (KSČM): "
Jsem nevěřící člověk. Mojí filozofií je dialektický materialismus, historický materialismus a já si ověřuji a já ze sebe nenechám dělat idiota, když mi něco budou média předkládat. Já si opravdu ověřuji a v tom ověření vidím, že tady jde o mediální kauzu."
Jan Hamáček (ČSSD):
"Slovenský model, kdy došlo k dohodě a do čela vlády se na stejném půdorysu postavil někdo jiný, by tu zátěž z té vlády sejmul. Nicméně všichni víme, jaká je pozice hnutí ANO, které rozhoduje o tom, koho vyšle do čela vlády, a samozřejmě známe i postoj pana prezidenta.
"Vzhledem k tomu, že opozice nemá vizi, jak dál, tak ten dnešek je do jisté míry divadlo."
Miroslav Kalousek (TOP 09):
"Příběh kolem kriminální kauzy pana předsedy vlády začíná připomínat lacinou béčkovou gangsterku. Bohužel to není film, je to realita, která rozežírá jako rakovina principy právního státu."
"Pan premiér tady kritizoval naše úsporná opatření v době krize, pan kolega (Jaroslav) Faltýnek kritizoval vysoké zadlužení. No, ono to nejde spolu. Pokud by nebyla ta úsporná opatření, bylo by to zadlužení ještě větší."
Jaroslav Faltýnek (ANO):
"Vidět dnes individua typu Kalouska, jak na náměstí řeční o morálce, demokracii a ústavnosti, je podobný zážitek jako sledovat sňatkového podvodníka hovořit o lásce."
"Minulá vláda i ta stávající dokázala, že lze snižovat daně a současně je lépe vybírat. A to se vám, pane předsedo (Kalousku), prostřednictvím pana předsedajícího, nikdy nepodařilo."
Jan Farský (STAN):
"Tato vláda je vládou minulosti. Do minulosti nás vtahuje svými kauzami, svými problémy, vtahuje nás tak ve vnitrostátní politice, vtahuje nás taky v mezinárodním prostoru. Chceme, aby tady byla vláda, která nebude vládnout v zájmu jednotlivců a jednotlivých firem."
Jan Bartošek (KDU-ČSL):
"Vzhledem k tomu, že problémy premiéra přesáhly hranice naší republiky, myslím si, že tuto vládu můžeme směle označit za vládu mezinárodní ostudy."
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09):
"Já místo toho, abych to nazývala vládou mezinárodní ostudy jako kolega, což si myslím, že je velice trefné rovněž, tak je také tato vláda vládou bezpečnostního rizika."
Jan Lipavský (Piráti): "Vláda Andreje Babiše je vláda střetu zájmů. Střet zájmů má druhý nejbohatší Čech a premiér v jedné osobě. Střet zájmů má ministr zahraničí, který si chová svého šéfa na dohodu o pracovní činnosti na ministerstvu, eurobrigádníka pana (Miroslava) Pocheho."
"Zaznělo zde, že se jedná o puč Palermo. Nejedná se o puč Palermo. Jedná se o puč Agrofert."
Petr Gazdík (STAN):
"Máme trestně stíhaného premiéra. Bylo by to možné v době, kdy jak současný pan premiér ji označil kdysi za Palermo a kterou přišel, jak sám říká, napravit? Tehdy odstupovali ministři za pouhá podezření, třeba pro odklon peněz v době rozvodu a pro jiné věci."
Radim Fiala (SPD):
"Výsledkem může být koncept vlády bez sociální demokracie. Druhá cesta je pokračování současné vlády a pokračování této agónie. Bude to vláda, kde sedí ministři politické strany, která dnes nemá jiný význam než jen to, aby tam mohli její ministři ještě chvíli sedět."
Zbyněk Stanjura (ODS):
"Postoj sociálních demokratů bych shrnul do věty: Díky za každé nové ráno (v ministerské funkci s ministerskou limuzínou), nestojíme v řadě s Petrem Fialou, ale stojíme v řadě s Andrejem Babišem a Vojtěchem Filipem, tímto jsme definitivně uzavřeli a potvrdili svou účast v čapí koalici."
Jan Chvojka (ČSSD):
"Tím, že odejdeme, dáváme najevo distanc od problémů pana premiéra. My věříme, že se mu podaří ve velmi blízké budoucnosti své problémy vysvětlit a možná některé věci konkretizovat, ale není řešením to, co navrhuje opozice. Ten plán B nemají, protože plán B je, že prostě pan prezident Zeman, pokud padne tato vláda, je připraven jmenovat pana premiéra Babiše znovu, takže plán B je jasný."
Mikuláš Ferjenčík (Piráti):
"Ten problém skutečně je na straně pana Andreje Babiše primárně, nicméně to, že vy (ČSSD) ho v té funkci držíte, tak tím získáváte část té odpovědnosti za jeho skandály. To je vaše rozhodnutí."
Veronika Vrecionová (ODS):
"Jednou budou i oni zodpovědní za to, že premiérem země byl Andrej Babiš, člověk, který si hrál na Mirka Dušína, a ve skutečnost je to ale Lord Voldemort české politiky."
Karel Schwarzenberg (TOP 09) k Babišovi:
"V této zemi dostal nejdříve občanství, pak jste tady nabyl ohromné jmění, stal jste se dokonce premiérem. Byl by důkaz minimálně vděčnosti, kdybyste teď odstoupil a nebyl zátěž pro naši diplomacii, nebyl břímě České republiky a tou ostudou v celé Evropě a po celém světě."
Pavel Blažek (ODS):
"ČSSD má dneska plán - aeroplán v té vládě zůstat, což si troufám říct, že je v podstatě minimálně evropská rarita."
"Přeji vám hodně štěstí. A s Andrejem Babišem zvlášť."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.