Ubývá léků zadarmo, doplatky rostou
22.12.2009 14:31
Více lidí než loni muselo letos doplatit v lékárně za lék na recept. Vyplývá to z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Týká se to doplatků za léky počítaných do ročního limitu, nad který pojišťovna peníze vrací. Limit je pět tisíc korun, u dětí a seniorů poloviční.
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek potvrdil, že ubylo léků bez doplatku a doplatky na levné léky stouply. Řadě lidí nemůže lékař napsat na recept jiný lék než s doplatkem.
Celkově dali pojištěnci VZP letos za devět měsíců za regulační poplatky a doplatky za léky 3,6 miliardy korun: 2,8 miliardy (78,6 procenta) za regulační poplatky a 762 miliony (21,4 procenta) za započitatelné doplatky za léky. Z poplatků nejvíce dali za položku na receptu, 1,3 miliardy (35,9 procenta), nejméně za pohotovost 91 milionů (2,6 procenta).
ČTĚTE TAKÉ: Evropu zaplavují falešné léky, varuje Brusel
Příští rok lidé dostanou méně léků, varuje lékařská komora
Ve srovnání devíti měsíců loňského a letošního roku klesl podíl poplatků z 81,68 na 78,59 procenta a stoupl podíl doplatků za léky z 18,32 na 21,41 procenta. "Hlavním důvodem je, že za devět měsíců letošního roku oproti srovnatelnému období loňska evidujeme vyšší počet pojištěnců, kteří zakoupili nějaký lék s doplatkem," řekl mluvčí VZP Jiří Rod.
"Z trhu mizí levné léky a zároveň se levné léky zdražují. Léky, na které byl doplatek v řádu korun, mají doplatek v řádu desetikorun. Nejsou to za jedno balení žádné likvidační částky, ale protože levné léky tvoří většinu vydaných balení, dosahuje se těchto velkých čísel," vysvětlil Kubek.
Průměrná cena balení roste
Průměrná cena jednoho balení podle něj roste. Letošní data Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nezveřejnil. Srovnání je z let 2007 a 2008, kdy průměrná cena jednoho balení stoupla o 17 procent - ze 196 na 229 korun.
"Proto ČLK nyní varovala, že úhradová vyhláška na příští rok, která umožní lékařům psát léky do 105 procent ceny roku 2008, ve skutečnosti při takto vysokých meziročních nárůstech znamená, že lékař bude moci napsat na počet balení či pilulek léků mnohem méně," řekl Kubek.
Plánované snížení cen všech léků i jejich úhrad ze zdravotního pojištění o sedm procent na celý příští rok na tom podle Kubka nic nezmění. "Sedm procent je méně než meziroční nárůst, který byl 17 procent. Větší efekt by mělo, kdyby SÚKL provedl revizi cen a úhrad všech léků, což neudělal. Zdravotnictví tak jen kvůli kurzovým rozdílům dává ročně dvě miliardy korun za léky zbytečně," shrnul Kubek.
Foto: Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.