Neonacisté, kteří se měli v sobotu zúčastnit pochodu v Plzni, se podle policie domlouvají na srazu v Praze. Na internetu se sice vyzývají, aby respektovali zákaz akce vydaný plzeňským primátorem a do Plzně vůbec nejezdili, přesto by se tam mohlo sejít až 700 extremistů z Čech i zahraničí.
Fakt, že je obava z přesunu neonacistů do Prahy reálná, potvrdil serveru TÝDEN.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Počítáme s tím, že radikálové by se mohli v sobotu přesunout do Prahy," řekl. Údajně by se měli sejít na Palackého náměstí, kde se mohou konat shromáždění bez ohlášení úřadům.
Pokud se neonacisté v Praze sejdou, narazí na připravené policisty. „Tyhle akce nejsou v metropoli výjimečné a policie má dostatek lidí na to, aby při nich dokázala zajistit pořádek," řekl Hulan. Podle dalších informací posílí hlídky v ulicích, v záloze bude i pořádková jednotka. Počet pravicových radikálů policisté odhadují na 700. Pokud se skutečně sejdou až v Praze, mohlo by jich v Plzni být mezi 150 až 400. Ze Saska se očekává příjezd 200 až 300 příznivců.
Na extremisty čekají děla a vrtulník
Policie v Plzni proto chystá velkou akci. Město připravilo rozsáhlá bezpečnostní opatření, do kterých nasadí tisícovku mužů. Pro případný zásah bude mít k dispozici i vodní děla, vrtulník a obrněné transportéry. "V případě, že se potvrdí přesun extremistů do Prahy, operativně budou přesunuty i nasazené síly," uvedl ředitel správy Západočeského kraje Miloslav Maštera.
K TÉMATU: Plzeňská radnice zatrhla pochod neonacistů
Plzeňská policie se nejvíc obává konfliktů kvůli pořádání tří akcí. Kromě členů ultrapravice, kteří nejspíš dorazí i přes to, že jejich pochod radnice nepovolila, se v prostoru u Velké synagogy uskuteční církevní shromáždění organizované Židovskou obcí. Zároveň byla na stejnou dobu ohlášena další protestní akce anarchistů s názvem „MLÁDEŽ PROTI NACISMU". I tato akce byla rozhodnutím Úřadu městského obvodu Plzeň 3 zakázána.
Sobotní pochod neonacistů zrušil ve čtvrtek plzeňský primátor Pavel Rödl. Podle svých slov se k tomu rozhodl poté, co se pozvání na akci začala šířit i mezi extremisty na zahraničních webech. Rödl je připraven na to, že jeho rozhodnutí může přezkoumat soud. Na otázku, jaký zákon mu umožnil zákaz vydat, řekl: "Snad všechny zákony dovolují několik různých výkladů. Já se rozhodl jako primátor. Nakonec nejspíše rozhodne soud."
Zvrátit rozhodnutí může Krajský soud v Plzni, pokud ho ještě v pátek napadnou organizátoři správní žalobou. Soud žalobu zatím neobdržel. "Žalobu podáme, ale ne dnes. Stejně, kdybych to dnes podal, nestihlo by se to rozhodnout," řekl ráno ohlašovatel akce Václav Bureš. Navíc prý nemá k dispozici všechny potřebné podklady.
Zákaz akce považuje Bureš za další důkaz malé svobody slova a shromažďování. "Holt když si vládnoucí nomenklatura usmyslí, jsou nákupy důležitější než ústavní zákony. Krásná ukázka toho, kdo ve skutečnosti vládne českým zemím," napsal na serveru Odpor.org, kde před tím uveřejnil informace pro účastníky pochodu.
Pochod neonacistů: prý za svobodu slova
Akci Bureš nahlásil na obvodní úřad jako Protestní pochod za svobodu slova, prý jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu pražským Židovským Městem. Zakázaného pochodu v Plzni se prý nezúčastní. Totéž poradí lidem, kteří ho budou kontaktovat.
Centrální obvod původně akci nezakázal. Za toto rozhodnutí však čelil kritice představitelů občanských sdružení, židovské komunity i politiků z několika parlamentních stran. Svůj nesouhlas s pochodem vyjádří jeho odpůrci pokojnými protiakcemi v ulicích města. Datum ohlášeného pochodu neonacistů odpovídá výročí transportu plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína.
I přes zrušení akce zasedne v sobotu krizový štáb města, v případě potřeby bude svolán i krizový štáb kraje. Na pochod se připravují také zdravotníci. Víkendové služby posílí záchranná služba i například fakultní nemocnice.
Ilustrační foto: Robert Sedmík