Od státu žádají tři miliardy korun, za reklamu přitom utratí stamiliony. Ztrátové České dráhy ve velkém uzavírají smlouvy, které budí dojem, že hradí za ODS nesplacené účty. Posílají peníze spřízněným umělcům i podnikatelům.
Před dvěma lety si nechali fotbaloví reprezentanti Milan Baroš s Tomášem Ujfalušim nakreslit na tvář modrou šipku a vrhli se do předvolební kampaně s heslem „Společně po modré". Ani jeden za to od ODS nic oficiálně nechtěl, ale oběma se ta pomoc měla vyplatit.
První z nich měl smůlu - Vlastimil Tlustý, s nímž se Baroš domluvil na desetimilionové dotaci pro svou fotbalovou školu, odešel z vlády a jeho nástupce se k závazku nehlásí. Tomáš Ujfaluši však státní peníze dostal. Podle smlouvy z května letošního roku, kterou má TÝDEN k dispozici, mu České dráhy zaplatily 2,25 milionu korun za to, že se stane tváří jejich reklamy na mezinárodní přepravu.
ČTĚTE TAKÉ: Český rekord: sto padesát milionů na propagaci kaprů
Existuje souvislost mezi kampaní pro ODS a tou pro České dráhy? „Rozhodně ne," tvrdí kapitán českého fotbalového týmu Ujfaluši. „Tahle záležitost nemá s kampaní pro ODS nic společného," dodává. A na tom trvá i vedení drah. „Ujfaluši podle našeho názoru splňuje kritéria osobnosti vhodné reprezentovat naše služby," říká úřednickým jazykem mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský.
Stejně argumentovalo vedení železnic i počátkem letošního roku, kdy vyšlo najevo, že přispívají režisérovi Filipu Renčovi na film točený v balkánských horách. Renč byl stejně jako Ujfaluši před dvěma lety jedním z „nezištných" pomocníků ODS. Až letos v lednu přiznal, že sehnat peníze od vedení železnic mu pomáhal přímo nejbližší premiérův člověk Marek Dalík. „Tak to mezi přáteli chodí," vysvětloval tenkrát Dalík, proč České dráhy pomohly. Renč a Ujfaluši jsou jen malou ukázkou toho, jak to chodí mezi přáteli a kde mizejí desítky milionů z pokladny ztrátového státního podniku.
Sypat, sypat, sypat
Je to sotva čtrnáct dní, co si nový šéf drah Petr Žaluda v novinovém rozhovoru diktoval, jak mu má stát třemi miliardami korun pomoci dostat se z červených čísel. „Může to být třeba na úkor výdajů na silnice, část se dá najít na kraji, část je o tom, aby stát přisypal," činil si Žaluda nárok na peníze daňových poplatníků. Nejspíš si takové výstřelky může dovolit - jeho partnerkou je dcera prezidentova blízkého přítele a obchodníka s luxusními obleky Ranka Peciče a on sám se dobře zná s Markem Dalíkem. Kdo občas zajde do pražského Bugsy´s baru, může to potvrdit.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Ztrátové České dráhy sponzorují magnáta Chrenka
Způsob, jakým vedení Českých drah v poslední době zachází se státními penězi, začíná pomalu připomínat praktiky jiného nechvalně proslulého státního podniku, Lesů České republiky. O jejich marketingové aktivity se dlouhodobě zajímá protikorupční policie. Stejně jako Lesy ČR za ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD) navýšily České dráhy za ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) z ničeho nic několikanásobně rozpočet na reklamu. Zatímco ještě v roce 2003 stačilo na propagaci osobní železniční dopravy patnáct milionů korun, dnes dráhy s takovými penězi nevyjdou ani měsíc. Jen v červnu utratily za reklamu přes padesát milionů korun a za prvních pět měsíců letošního roku 175 milionů, což je bezmála celý jejich loňský rozpočet.
Foto: ceskedrahy.cz, archiv Týdne