Podle ukrajinského velvyslanectví v Praze je Stepan Bandera, kontroverzní ukrajinský vůdce z období druhé světové války, pro většinu Ukrajinců symbolem boje za svobodu a nezávislost. Velvyslanectví to sdělilo v reakci na nedělní vyjádření prezidenta Miloše Zemana k nedávnému kyjevskému pochodu banderovců. Akce byla podle českého prezidenta organizována stejně jako nacistické pochodňové průvody.
"A tak jsem si říkal, že s tou Ukrajinou je něco špatně, a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala," poznamenal Zeman v nedělním Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1. V rozhovoru pro sobotní deník Právo pak ukrajinského předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka označil spíše za "premiéra války". Podle něj nechce mírové řešení situace na Ukrajině, které navrhuje Evropská komise.
"V souvislosti s posledními výroky prezidenta České republiky Miloše Zemana o situaci v Ukrajině a osobnosti Stepana Bandery velvyslanectví Ukrajiny v České republice prohlašuje, že ve vztazích s oficiální Prahou se řídí oficiálním stanoviskem vlády České republiky, jež spočívá v plné podpoře územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny a v němž není pochyb o účasti Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny," uvedla ukrajinská ambasáda.
"Zastupitelský úřad Ukrajiny považuje za vhodné zdůraznit, že navzdory možným rozdílům v názorech na Stepana Banderu je pro většinu Ukrajinců symbolem boje za svobodu a nezávislost naší země," dodali zástupci velvyslanectví.
Na Zemanovy výroky týkající se například sankcí proti Rusku nebo účasti Ruska ve východoukrajinských bojích reagovali zástupci Ukrajiny již v minulosti. Pozvali si třeba českého velvyslance v Kyjevě, aby prezidentova vyjádření vysvětlil.
Značnou pozornost Zemanově kritice vývoje na Ukrajině věnují i dnešní ukrajinský a ruský tisk. Média v obou zemích českého prezidenta obsáhle citují a všímají si zejména označení šéfa ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka za "premiéra války". Příznivý ohlas měly Zemanovy výroky v ruském parlamentu.
Bandera byl za války vůdcem ukrajinských nacionalistů, po pokusu o vyhlášení nezávislosti Ukrajiny jej nacisté internovali v koncentračním táboře. V německém exilu jej v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, Rusové jej však považují za zločince a kolaboranta s nacisty. V roce 2010 dostal od končícího prezidenta Viktora Juščenka čestný titul Hrdina Ukrajiny. Rozhodnutí vyvolalo ve světě převážně vlnu odporu. O rok později soud Juščenkův výnos zrušil.