Umírání ve špíně a bez pomoci. "Domy hrůzy" pro seniory

Domácí
26. 10. 2015 06:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nelegální ubytovny oberou seniory o všechno a nechají je dožít ve špíně bez odborné pomoci. Staří lidé jsou vděčni i za to. V Česku chybí v domovech důchodců šedesát tisíc míst.

Kolik starých lidí se vejde do nenápadného rodinného domku v jihomoravském Kunštátu, se snad nikdy nikdo nedozví. Žluté stavení na výpadovce z městečka je obehnané zídkou do výše ramen. Za ní se ozývá mohutný štěkot psů. Uvnitř funguje nelegální domov důchodců. V jakých podmínkách staří lidé žijí, nezjistili ani kontroloři z krajského úřadu. Když nedávno zazvonili u plechové brány, majitelka domu Chrystyna Černějová jim řekla, že je nevpustí. Zopakovala to i přivolaným policistům. Bez soudního příkazu na ni byli krátcí.

Redaktoři TÝDNE při rozhovoru s majitelkou "domova důchodců".Na budově chybí jakékoli označení, dokonce i na zvonku. Několikrát jsme ho stiskli a na zápraží se objevily dvě statné dámy. Ptali jsme se po majitelce. Neodpověděly ani slovo a zmizely za dveřmi. Za okamžik natáhla jedna z nich ruku přes zídku a podávala nám telefon. "Podnikáme naprosto legálně," ozval se na druhém konci hlas Černějové. "Ten dům patří mně a mému partnerovi. Záleží čistě na nás, jestli ho pronajmeme zdravým, nebo nemocným. Mně také nezajímá, jestli u vás žije nějaká babička. Nevím, proč se o to v mém případě zajímají úřady," dodala čtyřiadvacetiletá žena.

Nábytek a týrání

V oboru se pohybuje od svých devatenácti let. Za tu dobu se z ní stala známá firma. Zájem ombudsmanky Anny Šabatové a pokuta od krajského úřadu v Brně ji před časem přinutily zavřít penzion pro seniory s velmi moderně znějícím názvem Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost. Činnost centra dnes vyšetřuje policie. Trestní oznámení na podnikatelku poslaly úřady. Údajně se dopustila porušování osobní svobody u svých klientů. "Žádné přivazování k nábytku ani týrání. Jsou to výmysly. Zkuste ale žalovat ombudsmanku za pomluvy! Jak myslíte, že bych pochodila?" reagovala Černějová.

Ze starých chyb se poučila a podnikat začala znovu ve žlutém domku o pár ulic dále od svého zavřeného podniku. Sama přiznává, že využila mezer v zákoně. Samozřejmě ani tentokrát si na krajském úřadě registraci nevyřídila. Bez ní podle českých zákonů nesmí nikdo poskytovat sociální služby. Za porušení předpisů hrozí statisícové pokuty. Černějová se tím příliš netrápí. Jako na živnostníka, který svůj dům pronajímá seniorům, na ni zatím nikdo nemůže. "Ani neposkytuji žádnou sociální péči. Jen zprostředkovávám seniorům služby asistentů," přesvědčovala nás.

Mezi staré lidi nás nepustila. Druhý den ale poslala do redakce spoustu naskenovaných dopisů od svých klientů a jejich příbuzných. Pochvalují si, jak se o ně podnikatelka starala. V dopisech často zaznívá, že pomoc hledali všude možně, ale v zařízeních provozovaných obcemi nebo kraji pro ně neměli místo. Našli ho až u ženy, která podniká na hraně zákona.

Čtěte TÝDEN.* Kolik nelegálních pečovatelských domů v České republice se podařilo ombudsmance odhalit?

* Proč je to pro pirátské pečovatele výdělečný byznys?

* V jakých podmínkách staří lidé žijí?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ŘÍJNA.

Autor: Tomáš Menschik, Pavel CechlFoto: Radek Cihla, ČTK , CHROMORANGE / Walter G. Allgoewe

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ