Umlčený <span>autor Krakatice</span> musí k výslechu. Už zase

Domácí
5. 3. 2009 11:00
Vy mlčte, vzkázal ministr Langer.
Vy mlčte, vzkázal ministr Langer.

Vy mlčte, vzkázal ministr Langer.Autor výbušného policejního spisu Krakatice musí k výslechu. Jen co mu ministr vnitra Ivan Langer zakázal veřejně mluvit o propojení podsvětí a politiky, předvolala si bývalého detektiva Langerova inspekce.

Hra o Krakatici vstoupila do dalšího dějství. Karel Tichý, autor dnes už legendárního spisu Krakatice, slyšel nejprve v televizi, že nesmí veřejně mluvit o vazbách politiků na zločinecké spolky. Oficiální dopis od ministra Ivana Langera (ODS), jenž ho odmítl zbavit mlčenlivosti, obdržel až dnes, ve čtvrtek.

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Langer: Vím, že jsem v Krakatici
                        Zveřejněte celou Krakatici, vyzývají politici

Ještě předtím ale dostal jinou úřední obsílku: policejní inspekce, která je podřízena pouze ministru vnitra, jej příští týden předvolala k výslechu. Podruhé za tři měsíce. V dopise se píše, že se má k výpovědi dostavit „za účelem podání vysvětlení ke skutečnostem uvedeným na inspekci dne 15. 12. 2008".

Nic se nestalo, zapomeňte

Tichého a jeho dva spolupracovníky z protikorupční policie kvůli Krakatici vyslýchala inpekce jen dva dny poté, co detektivové v prosincovém vydání časopisu Týden vyzvali ministra Langra, aby je zbavil mlčenlivosti a dovolil jim o spisu mluvit.  Při prosincovém výslechu Tichý mlčel. Inspektoři se pak tři měsíce neozvali. Až najednou teď. Poté, co Langer v nedělní televizní debatě Tichému vzkázal, že mluvit může - ale pouze za zavřenými dveřmi jeho inspekce.

Co je Krakatice?

 * Spis založili detektivové protikorupční policie na konci 90. let, když sledovali jednoho ze šéfů podsvětí Františka Mrázka.
* Ve svazku se objevuje až sto jmen, některá patří lidem z nejvyšších pater politiky, například exministru Vlastimilu Tlustému (ODS), ministru Ivanu Langerovi (ODS), šéfporadci Miloše Zemana Miroslavu Šloufovi, bývalému poslanci Josefu Hojdarovi (ČSSD) či exšéfovi NBÚ Martinovi Hejlovi.

"Nic to nevyřeší. Nechtějí věc projednávat veřejně. Vyšetřování pak uzavřou: věc se nestala, zapomeňte," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Tichého právník Zbyněk Čermák.

Tlak se stupňuje 

Proč Langer zakázal detektivům mluvit? Jedno vysvětlení se nabízí. Zpověď Tichého a jeho lidí by mu mohla zkomplikovat politickou kariéru. Doposud zveřejněné výňatky z Krakatice ukázaly, že Langer velmi agilně pracoval jako lobbista pro realitního makléře Luďka Sekyru, spojence zavražděného mafiána Františka Mrázka.

Ministr veškerou kritiku odmítl se slovy, že Sekyrovi a jeho partnerům pomáhal z ryzího patriotismu. Odpověď na to, zda za svou lobbistickou pomoc získal Langer nějakou odměnu, by mohli dát právě autoři Krakatice.

Bývalí policisté tvrdí, že se nyní vše otáčí proti nim. "Bohužel dopady této kauzy již plně začínají pociťovat moji známí a můj současný zaměstnavatel," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ bývalý detektiv Karel Tichý. O detailech tlaků mluvit nechtěl - zatím.

  Proč Ivan Langer nezprostil policistu mlčenlivosti

"Žádosti pana Tichého jsem nemohl vyhovět. Kdybych jí totiž vyhověl, tak bych porušil zákon. Pan Tichý podal žádost jako soukromá osoba. Přestože se pan Tichý, jak říká, cítí poškozen informacemi publikovanými v médiích, není možné ho v tomto případě zprostit mlčenlivosti. Podle zákona o ochraně utajovaných informací mohu zprostit povinnosti zachovávat mlčenlivost policistu, případně bývalého policistu pouze na základě žádosti orgánu státu."

Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ