Obal připomíná oblíbené camelky, místo lamy se však z krabičky směje muflon. Pašované ruské cigarety Jin Ling stojí na černém trhu jen 40 korun a milují je nejen Češi. "Muflonky" způsobují v Evropské unii miliardové daňové úniky na spotřební dani.
Název těchto cigaret zní čínsky či japonsky. Cigarety Jin Ling se ale vyrábějí v ruském Kaliningradě a v dalších tabačkách v Rusku i v sousední Ukrajině a zřejmě i v Moldavsku, odkud pašeráckými stezkami putují do Česka a dále do celé západní Evropy.
Dobrý průměr za čtyři pětky
Autor tohoto textu koupil krabičku cigaret Jin Ling v jednom ostravském obchodě s textilem za 44 korun, jinde ji lze sehnat i za 40 nebo dokonce za 38 korun. Kuřáci pak kvalitu těchto cigaret označují za slušný průměr, vzhledem k ceně je to ovšem na černém trhu doslova trhák. Vizáž krabičky připomíná oblíbené camelky, jen místo velblouda se z obalu směje muflon. Tyto cigarety přitom v Evropské unii nelze legálně koupit v žádné trafice, přesto je to stále oblíbenější značka, která v některých zemích vytlačuje standardní značky. Například v Berlíně kouří podle německého magazínu Spiegel značku Jin Ling až polovina tamních kuřáků, takže pašované zboží snižuje zisky i dosud nejoblíbenější značce Marlboro.
Čeští celníci při namátkových kontrolách automobilů či při raziích na tržnicích a v obchodní síti na cigarety Jin Ling narážejí takřka každý den. Deset tisíc cigaret této značky třeba v minulých dnech našli v kufru automobilu vietnamského obchodníka z Teplic. V prodejně ve Varnsdorfu natrefili dokonce na 100 tisíc pašovaných cigaret. "Při kontrole nelegální zaměstnanosti v jedné prodejně v Ostravě-Mariánských Horách jsme před pár dny narazili také na sklad nelegálního kuřiva," vypráví Pavla Zdobnická z Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj. V krámu bylo schováno 81 tisíc kusů pašovaných cigaret i řezaný tabák, daňový únik činí 180 tisíc korun. Značka Jin Ling převládala, ovšem celníci našli i pašované cigarety jiných značek s moldavskými kolky. Prodejci nikotinového kontrabandu jsou sice přesvědčeni, že ruské cigarety skrývají v důmyslných úkrytech, celníci však dávno ví, že rival má jen omezené množství nápadů. "Podíváme se proto i do vysavače, za obrazy, zajímáme se o duté nohy stolů a různé sokly, dvojitá dna pokladen nebo dvojité stěny za vitrínami," vypráví Zdobnická.
Značka vyráběná výhradně pro pašování
Podle Německého cigaretového svazu má až čtvrtina tabáku na tamním trhu nelegální původ, v Česku je to zatím jen pět procent, ovšem s plánovaným zdražením cigaret černý trh zřejmě dost posílí i u nás. Zatím ale pašeráci upřednostňují západní Evropu. A to z prostého důvodu. Cigarety jsou tam kvůli vyšší spotřební dani dražší a zisky podsvětí logicky vyšší. Třeba ve Velké Británii pašeráci nabízejí krabičku cigaret Jin Ling za tři eura, průměrná cena oficiálních cigaret v trafice je ale 6,27 eur (ve Franci 5,40, v Německu 4,60 eur). V Česku musí pašeráci nasazovat o poznání nižší kurzy, krabička ruských cigaret s muflonem je obvykle na prodej v rozsahu od 35 do 45 korun.
Mezinárodní vyšetřování prokázalo, že cigarety Jin Ling ochuzují Evropskou unii asi o jednu miliardu amerických dolarů ročně. "Jin Ling je první cigaretová značka navržená a vyráběná pouze pro pašování. V Rusku jsou tyto cigarety sice vyráběny legálně, ovšem určeny jsou výhradně pro západoevropské nelegální trhy," říká Pavla Zdobnická z Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj. V Rusku totiž na tuto značku kuřák nenarazí, dokonce ani na černém trhu. Ústředí sítě několika tabákových továren je umístěno v Kaliningradu, firma nese název Baltic Tobacco Company (Балтийская табачная фабрика). Z Kaliningradu se pak miliardy cigaret pašují nejsnadněji po moři.
Lukrativnější než drogy
Jeden kontejner naložený v kaliningradském přístavu obsahuje 10 milionů cigaret Jin Ling a stojí asi 73 tisíc eur, jedna cigareta přijde na necelý cent. Když se ale kontejner dostane po Baltu do Švédska či Německa, tak jeho cena stoupne na 3,2 milionů eur, pokud by tedy cigarety byly zpeněženy legálně (ve velké Británii, kde je spotřební daň na cigarety ještě vyšší, by šlo dokonce o 6 milionů eur). Kuřivo je sice prodáno o polovinu levněji na černém trhu, i tak se na jediném kontejneru dají vydělat obrovské částky a celý obchod s pašovanými cigaretami je prý pro podsvětí lukrativnější než byznys s drogami.
Pozemní pašerácká stezka vede přes Ukrajinu, Bělorusko či Litvu do Polska, Slovenska a do Česka, kde malá část cigaret skončí u východoevropských odběratelů, hlavní díl kontrabandu ale putuje dále na západ. Jen zlomek pašovaných cigaret, které profrčí přes Česko, pak zachytí celníci. Letos se to mimo jiné podařilo v obci Dubí na Teplicku. "Při prohlídce prodejního stánku označil služební pes Max prostor, v němž bylo odhaleno 120 tisíc kusů cigaret obchodní značky Jin Ling," informuje Jiří Nejedlý z Celního úřadu pro Ústecký kraj.