Unikátní fotografie ukazují, jak zmizely z mapy Lidice
10.03.2007 10:57
"Její manžel měl za války v Buštěhradě drogistický obchod, kde se mimo jiné zhotovovaly amatérské fotografie. Někdo z těch, kdo tehdy Lidice ničili, si u něj nechal vyvolat snímky, které tam pořídil, a muž si pořídil kopie," řekl Mladé frontě Dnes, která zprávu přinesla, historik z Vojenského historického ústavu v Praze Eduard Stehlík.
Němci měnili i tok potoka
Z fotografií je podle něj jasné, že na likvidaci Lidic pracovaly stovky německých "brigádníků" z RAD, kteří bourali domy, měnili terén, a dokonce posunuli tok potoka, aby nebylo znát, kde obec ležela.
"Jsou to záběry, které si fotí kluci, jako by byli na skautském táboře," sdělil Stehlík, který na konci ledna část podobných fotografií koupil přes německou internetovou burzu.
Většina záběrů ukazuje ničení hřbitova včetně vyjímání rakví z hrobů, přípravu kolejí pro odvoz náhrobních kamenů, které Němci použili pro základy kasáren ve Veleslavíně. Další snímek zachycuje vojáka sedícího na hromadě sutin, které zbyly z kostela svatého Martina.
Veřejnost fotografie uvidí v červnu
Snímky nyní poslouží odborníkům jako materiál pro bádání. Lidé si je budou moci prohlédnout v červnu, kdy se stanou součástí knihy Lidická vzpomínání, kterou Eduard Stehlík připravuje. Začátkem příštího roku by se pak měly objevit na výstavě v Památníku Lidice.
Příslušníci RAD pracovali v Lidicích rok a půl. Nacisté srovnali středočeské Lidice se zemí 10. června 1942 kvůli atentátu na Reinharda Heydricha. V Lidicích žilo 192 mužů, 203 žen a 98 dětí. Tragédii přežilo jen 143 žen a deset dětí. Muži byli popraveni, ženy převezeny do koncentračních táborů, děti poslány na převýchovu.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.