Desítky let jsou pověstné sibiřské lágry gulagu opuštěné, chátrají a po některých už zbyly jen těžko rozpoznatelné zarůstající pozůstatky. Peklo sovětských koncentráků přitom poznalo na osmnáct milionů lidí včetně pětadvaceti tisíc československých občanů, mnozí věznění nepřežili. Sdružení Gulag.cz vytváří unikátní on-line muzeum, aby hmatatelnou vzpomínku na tuto část historie navždy nepohltila ruská tajga.
Jsou tisíce kilometrů daleko, přesto se do táborů gulagu podívá zájemce ve vteřině. Stačí kliknout na příslušnou internetovou stránku. Sdružení Gulag.cz už roky mapuje historii známých sovětských koncentráků, dokonce podniklo několik výprav na Sibiř. Na svých stránkách vloni zveřejnilo počítačově zrekonstruovaný "Lágr u Mrtvé trati" - na světě první virtuální model typického sovětského koncentráku.
Sdružení chce jít ještě dál a vytvořit unikátní on-line muzeum gulagu. Tvrdí, že když není možné si připomenout podmínky života v bývalých lágrech přímo v Rusku, rozhodli se tuto možnost vytvořit aspoň na internetu.
"Na základě zmapovaných pozůstatků skutečných táborů, které dnes tlejí opuštěny kdesi v tajze, chceme vytvořit jejich autentickou kompletní 3D rekonstrukci a virtuální prohlídku s vizualizací nalezených předmětů denní potřeby vězňů," sdělil předseda sdružení Gulag.cz Štěpán Černoušek.
Virtuální sovětský lágr
Dodal, že to vše bude propojeno s výpověďmi pamětníků, kteří poznali peklo sovětských koncentráků. "Mimochodem - mezi osmnácti miliony vězňů gulagu bylo i pětadvacet tisíc československých občanů," poznamenal Černoušek.
Už loni zveřejněný virtuální model je přitom hodně vypovídající. Jeho součástí je bezmála dvě stě panoramatických fotografií z konkrétních sovětských lágrů. Obsahuje všechny typy baráků, jako jsou vězeňské ubytovny, jídelna, latríny, dílny, ošetřovna, samotka, vrátnice nebo strážní věž. Každý objekt je možné rozkliknout a prohlédnout si ho zevnitř.
Při výpravách na Sibiř se lidem z Gulag.cz podařilo najít a zachránit i množství dobových předmětů a dokumentů. Například jídelní misky, čepice, rukavice, formy na chléb, osobní deník vězně, dopisy, ručně malované obrazy nebo spisy NKVD.
Statisíce na projekt
Aby organizace Gulag.cz mohla vytvořit ještě propracovanější on-line muzeum gulagu, dala si za cíl sehnat od drobných dárců do konce března 440 tisíc korun. Necelých pět dní před "zavřením" účtu měla splněno na 105 procent - příspěvky od drobných dárců už dosáhly celkové částky 465 950 korun a suma se nadále zvyšuje.
"Jsou to obyčejní lidé, kteří toto téma považují za důležité," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda sdružení Štěpán Černoušek. Dodal, že se přihlásili i potomci osob, kteří lágry gulagu prošly. Už teď má organizace zaručeno, že se suma na plánovaný projekt zdvojnásobí. Nadace Vodafone totiž slíbila přidat dalších 440 tisíc korun.
"K tvorbě on-line muzea budeme potřebovat kvalitní programátory, 3D technologie a animace nutné k rekonstrukci původní podoby táborů a propojit ji s výpověďmi pamětníků. V rámci projektu chceme vytvořit i učební pomůcku pro školy. Rádi bychom také zorganizovali ještě další expedici za pozůstatky táborů a zachytili jejich podobu ještě před tím, než definitivně podlehnou nevyhnutelné zkáze," uvedl Černoušek. K tomu jsou zapotřební nové 3D scannery, drony a další technika.
"A hlavně spoustu času, energie a odborníků z mnoha oblastí, kteří nám pomohou dát muzeum dohromady. To všechno už bohužel nejsme schopni financovat dál z vlastní kapsy," dodal Černoušek.