Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická společně s Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem, které prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesory, na něj podaly žalobu. Akademici argumentují tím, že zákon o vysokých školách prezidentovi odmítání podpisu jmenovacího dekretu neumožňuje. Navrhují vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil.
Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman i přes krok akademiků svůj postoj nezmění a tři profesory nejmenuje. "Stanovisko pana prezidenta je neměnné, to znamená, pan prezident nejmenuje tyto tři profesory z mimořádně závažných důvodů, které jsme už několikrát prezentovali," řekl Ovčáček.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že bránit se žalobou proti nečinnosti prezidenta republiky je právem nejmenovaných profesorů. "Rozhodne soud. Samozřejmě mě netěší pokračující spor, 24. listopadu se setkám opět s panem prezidentem a o aktuální situaci s ním budu jednat. Nově jmenovaným profesorům jmenovací dekrety podepsané prezidentem předám zatím sama. Ostatní je v řešení," uvedla ministryně.
Z Ovčáčkových informací vyplývá, že rektoři na úterním jednání nebudou. Hradní mluvčí zároveň poznamenal, že schůzka se zástupci vysokých škol "nebyla rušena z podnětu prezidenta republiky".
Fajta a Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou od jara odmítá Zeman jmenovat kvůli jejich údajným závažným prohřeškům z minulosti. Dotčené vysoké školy zastávají názor, že všichni splnili veškeré zákonné podmínky, takže mají na jmenování profesorem právní nárok.
Ve snaze zajistit pravomocné rozhodnutí v této záležitosti podaly univerzity a nejmenovaní profesoři na prezidenta žaloby k Městskému soudu v Praze. Zeman odmítáním jmenovat dotčené profesorem podle nich nerespektuje závazný pokyn vědeckých rad UK a VŠE a usnesení vlády z letošního dubna.
Zákon mu to z jejich pohledu neumožňuje. "Žaloby se odvolávají na paragraf 73 zákona o vysokých školách, z něhož vyplývá, že pokud dotyčný úspěšně prošel jmenovacím řízením dle zákona o vysokých školách, je prezident republiky povinen jmenování provést a předseda vlády je povinen rozhodnutí o jmenování spolupodepsat. Zákon zde nenabízí prezidentovi republiky žádný prostor pro uvážení a návrh vědecké rady dané vysoké školy je pro něho závazný," uvádějí v tiskové zprávě.
Ředitel Národní galerie Fajt ve svém prohlášení zdůraznil, že právo na přezkum jmenovacích řízení mají jen univerzity. "Podobně jako ředitel gymnázia ctí výsledky maturitní komise a podepisuje předložená maturitní vysvědčení, je zákonnou povinností prezidenta republiky podepsat doporučené jmenovací dekrety," poznamenal ve svém prohlášení.
Důvodem pro Fajtovo nejmenování byla informace, že NG chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt připomněl, že toto řešení odmítl, a prezidentovy argumenty označil za nepravdivé a manipulativní. Proti Zemanovi se kvůli tomu připravuje ještě žaloba na ochranu osobnosti.
Předkladatelé žalob k Městskému soudu v Praze se domnívají, že prezident svým jednáním narušuje autonomní povahu řízení o jmenování profesorem, a tím i autonomii a nezávislost dotčených vysokých škol. Zároveň zpochybňuje akademická práva a univerzitní svobody. "Nejmenováním profesorů prezident zasahuje do vnitřního uspořádání obou vysokých škol a do personálního zabezpečení studijních programů," doplnili.
Situaci nejmenovaných profesorů s prezidentem řešil ještě exministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Na konci května o tom jednal společně s rektory na Hradě. Na postoji hlavy státu se nic nezměnilo a žádný posun nepřineslo ani srpnové jednání v Lánech za účasti nové ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). Na něm se původně dohodla další schůzka za účasti rektorů na Hradě, která měla být v říjnu. Ta nebyla, ministryně se v úterý sejde se Zemanem sama.