Česká policie umístí do detenčního zařízení skupinu 25 křesťanských uprchlíků, kteří byli o víkendu zadrženi v Německu a v pondělí by měli přijet do Česka. Odtud je bude chtít policie co nejrychleji vrátit zpět do země jejich původu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale řekl v televizi Nova, že by Iráčané po návratu z Německa mohli i znovu požádat o azyl v Česku.
Dříve policie hovořila o tom, že zůstane v platnosti jejich výjezdní příkaz, na jehož základě by měli Česko opustit do 7. dubna. Kvůli informacím, které policisté získali od německých kolegů, však bude zneplatněn. Chovanec řekl v televizi, že podle informací od německé policie nesměřovali Iráčané do Německa, ale do jiné evropské země. "Ta cesta neměla končit v Německu," prohlásil.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Uprchlíci pocházející z Iráku přicestovali z uprchlického tábora v Libanonu do Česka k přesídlení a byli původně ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy. Odmítli však český azyl a v sobotu se vydali autobusem do německého Essenu. Skupina byla zadržena v Německu, odkud měli být vráceni během dneška. Podle policie však pravděpodobně přijedou až v pondělí. "V současné době jednáme s německými partnery, jestli budou vráceni ještě dnes v nočních hodinách, nebo zítra. Spíš to vypadá na zítřek (pondělí)," řekl Chovanec televizi.
Vendula Hustáková z firmy Husták - autobusová doprava, která Iráčany převezla z Jihlavy do Německa, řekla, že řidiči firmy zadržení spolu s uprchlíky původně měli Iráčany podle německé policie převézt do Česka sami. Večer ale uvedla, že nakonec odjeli zpět jen samotní řidiči s prázdným autobusem. Od německých policistů dostali nějaké dokumenty, ale zda hrozí řidičům či firmě postih, zatím nevěděla.
Běženci se vrátí zpět na základě tzv. readmisního řízení, u kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu. Česká policie dnes získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se přehodnotit postup, který nepočítal s tím, že do detenčního zařízení půjdou. "S ohledem na informace, které vyšly najevo po vytěžení skupiny iráckých občanů německou policií, budou tito cizinci po svém předání na území České republiky zajištěni podle zákona o policii a omezeni na osobní svobodě maximálně na dobu 48 hodin," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jejich výjezdní příkaz bude zneplatněn a cizinci půjdou do zajišťovacího zařízení.
Podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky výjezdní příkaz opravňuje cizince k přechodnému pobytu po dobu, která je nezbytná k provedení neodkladných úkonů a vycestování z území. V době jeho platnosti není cizinec oprávněn podat žádost o udělení dlouhodobého víza či povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu.
Pro umístění uprchlíků do detenčního zařízení se na sociální síti vyslovil ministr Chovanec. Podle něho lhůta ve výjezdním příkazu slouží k tomu, aby si byli schopni zařídit návrat do vlasti. "Tento čas nelze využívat k porušování zákonů ani k přesunu do jiné země v rámci schengenského prostoru," uvedl na twitteru. Dodal, že požádal policii, aby využila všech zákonných prostředků pro návrat běženců do Iráku. V televizi však později řekl, že bude záležet na rozhodnutí Iráčanů. "Je otázkou, co oni sami budou chtít, jestli budou znovu žádat o azyl na území České republiky, nebo se rozhodnou vrátit do Iráku," uvedl.
Už dříve se hovořilo o tom, že pětadvacetičlenná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek a noc strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě. Chovanec pak oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal. Chovanec chce budoucnost projektu řešit ve čtvrtek na jednání vlády.
Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21. Plánovalo se, že přijede 153 Iráčanů. Dosud přijelo 89 běženců.