Urážky a výkřiky? Zastupitelé možná <span>dostanou imunitu</span>

Domácí
6. 2. 2008 07:00
Primátor Pavel Bém na jednání zastupitelstva.
Primátor Pavel Bém na jednání zastupitelstva.

Primátor Pavel Bém na jednání zastupitelstva.Zastupitelé si budou moci nadávat z plných plic. Sněmovna dnes projedná změnu ústavního zákona, která by jim propůjčila část poslanecké imunity. Za výroky na zasedání zastupitelstva a hlasování na něm by nehrozilo trestní stíhání.

S nápadem přišli senátoři, na půdě sněmovny ho budou obhajovat. "Zastupitelé by neměli být trestně postižitelní za své výroky a za hlasování," míní senátor Jaroslav Kubera (ODS), který bude dnes poslance přesvědčovat, aby na zákon kývli. Imunita by se vztahovala na projevy a hlasování krajských i obecních zastupitelů. 

"Pokud zastupitelstvo rozhoduje, činí tak jako celek. Když se to voličům nelíbí, příště pro ty lidi nemusí ve volbách hlasovat, a ne je hned žalovat. V této zemi si zvykl každý podávat trestní oznámení na každého za cokoliv, a to není správné," řekl Kubera. Proti výrokům na zastupitelstvu by se už postižení mohli bránit jen občanskoprávní cestou.

Šanci na úspěch však senátor nemá velkou. Pro změnu ústavy je třeba třípětinová většina všech poslanců a tu občanští demokraté nedají dohromady ani s koaličními partnery. Navíc se proti návrhu postavila vláda v čele s šéfem Kuberovy partaje Mirkem Topolánkem. "Právní úprava imunity členů zastupitelstev územních samosprávných celků, která má být doplněna do sedmé hlavy ústavy, je svým obsahem značně nesystematická," stojí ve vládním stanovisku.

Poslanec do vazby? Jen s posvěcením předsedy 

Senátoři také chtějí změnit svoji imunitu. Pokud by policista přistihl poslance či senátora při trestném činu, nerozhodovala by o předání k trestnímu stíhání komora parlamentu, ale její předseda. Policisté by zvedli telefon, zavolali mu a on by rozhodl, zda může zákonodárce jít do vazby, či nikoliv.

Podle Ondřeje Rejzka ze sdružení Milujeme naše poslance je však lepší dnešní model. "Je to nepřijatelné. Jde o úlitbu politikům, která podkopává důvěru lidí," zhodnotil návrh Ondřej Rejzek.

Pokud by návrh prošel, mohli by ho používat politici vůči svým rivalům. V posouzení senátního návrhu uvedli i členové vlády, že by se mohlo "významným způsobem ovlivnit jednání a rozhodování příslušné komory Parlamentu České republiky".

Čeští zákonodárci mají v porovnání s kolegy z okolních zemí nadstandardní výhody. Pobírají například příspěvek na dopravu až do výše 34 tisíc korun, pro přespolní je zdarma ubytování. Zejména poslanci z Moravy využívají zdarma vnitrostátní leteckou dopravu na cesty do sněmovny, zákonodárci nemusejí platit ani veřejnou dopravu.

O úřadování je také postaráno. Všichni používají kancelář zdarma v parlamentu. Navíc berou až 32 tisíc na kancelář ve svém volebním obvodě. Pokud zákonodárci vyjedou na cesty do ciziny, mohou se těšit na dvaapůlkrát vyšší diety než ostatní. Provolat mohou sedm tisíc, v částce je však zahrnut i internet. Předsedové klubů a místopředsedové sněmovny mají k dispozici služební octavie, všichni pak levné dovolené v rekreačních objektech parlamentu a další výhody.

Ilustrační foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ