Urválek je <span>příliš mírný,</span> psala prokurátorka

Domácí
16. 10. 2007 17:00
Soud s bývalou prokurátorkou Polednovou-Brožovou
Soud s bývalou prokurátorkou Polednovou-Brožovou

Při procesu s Horákovou už byla Polednová-Brožová ostřílenou prokurátorkou, která byla nadřízenými hodnocena jako bystrá, pilná a svědomitá. Za sebou měla dva předem připravené monstrprocesy, ve kterých se obžalovaní zodpovídali ze zločinů velezrady a vyzvědačství.

Nelichotivý obraz  „dělnické prokurátorky Lídy" vyšel najevo při úterním soudním líčení, při němž soudce předčítal archivní materiály a dobová svědectví.

Podle předem stanoveného scénáře měla Polednová-Brožová za úkol morálně odsoudit záškodnické spiknutí zločinecké bandy, která sloužila západním agentům a vykořisťujícím kapitalistům. „Válka, to byl společný program těchto zločinců. Náš lid se s hnusem odvrací od těchto zrádců," citoval v úterý soudce Petr Braun její závěrečnou řeč od státního soudu. Při svých odsuzujících výpadech u soudu poukazovala na pracovité dělníky, rolníky a komunistické ikony typu Júlia Fučíka a v kontrastu odsuzovala Horákovou, která „dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení republiky". Procesu Horákové se tak snažila dodat mezinárodní politický rozměr. Její proslovy měly v souladu s připraveným plánem apelovat zejména na cítění žen.

Po skončení procesu vypracovala jeho hodnocení. V něm podle před soudem čtených dokumentů konstatovala, že místo zdlouhavých příprav v trestním řízení, by bylo vhodnější důkladné politické školení. Pozastavovala se nad mírností obávaného prokurátora Josefa Urválka, dále nad tím, že jeden z obžalovaných dostal místo trestu smrti jen doživotí a v neposlední řadě kritizovala, že spiknutí nebylo odhaleno v plné šíři. „Oceňuji spolupráci s StB, díky ní proces dopadl dobře," citoval Braun tehdy ještě nedostudovanou právničku.  

Při čtení archivních materiálů o praktikách tehdejší takzvané kabinetní justice řada přítomných jen nevěřícně kroutila hlavou. O průběhu i výsledku procesu rozhodovaly zvláštní komise na ministerstvu spravedlnosti. V procesu s Horákovou, který se měl stát vzorem pro likvidaci dalších nepohodlných skupin, se postupovalo podle předem detailně propracovaného harmonogramu a scénáře. Pracovníci ministerstva spravedlnosti dopředu upozornili všechny aktéry, že je nutné poukázat na propojení skupiny s kapitalistickými agenty. Probíhaly instruktážní porady, jichž se zúčastnili soudci, prokurátoři, obhájci i novináři.

Porady se konaly každý den procesu. Právní zástupci obžalovaných byli poučeni, aby si uvědomili své politické poslání a nekladli příliš provokační otázky.  Přesto však dostali od zpracovatelů hodnotící zprávy políček. „Proces ukázal, že obhájci nejsou na odpovídající politické výši," píše se v posudku, který byl dnes čten u soudu. S novináři se dopředu probírali články, které půjdou do rozhlasu a tisku. Podle soudcem citovaného dokumentu (Pillnerova zpráva) se podařilo vyvolat masovou psychózu. Během líčení se u soudu vystřídalo přes 4 tisíce lidí, lidé z různých částí republiky podepisovali celkem 6300 odsuzujících rezolucí. Ministerstvo spravedlnosti vydalo v nákladu 120 tisíc výtisků dokumentační brožuru o procesu.

Přes důkladnou přípravu a mediální masáž se našli lidé, kteří s rozsudky nesouhlasili. Soudce Braun četl dlouhý seznam  politiků, vědců i osobností společenského života z celého světa, kteří poslali prezidentu Klementovi Gottwaldovi dopisy s žádostí o milost. Byl mezi nimi i Albert Einstein, který se  podivoval, že komunisté dali Horákové trest smrti, ačkoli si to nedovolili ani nacisté. Tehdejší generální prokurátor, stejně jako ministr spravedlnosti podle dokumentů milost Gottwaldovi nedoporučili s tím, že bývalá poslankyně je nebezpečnou škůdkyní.

Soud by měl pokračovat ve středu promítáním dobových filmových týdeníků a pouštěním rozhlasových reportáží, na čtvrtek se pokusí předvolat druhého žijícího účastníka procesu estébáckého vyšetřovatele Milana Moučku. Tento původně vyučený truhlář  udělal díky účasti na politických procesech u StB kariéru, získal Řád práce a tučnou finanční odměnu. Soudce Braun se mu však v úterý nedovolal. Otázkou zůstává, zda se pětaosmdesátiletý muž bude schopen k soudu vůbec dostavit.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ