Spojené státy jsou podle pondělního vyjádření mluvčího velvyslanectví USA v Nassau nadále plně odhodlány prosadit vydání finančníka Viktora Koženého ke stíhání před americký soud. Americký právní expert Douglas McNabb však řekl, že nynější vývoj může naznačovat, že americká vláda má potíže s obstaráním důkazů z ciziny, anebo že její argumenty nejsou dostatečně silné.
USA požádaly o vydání pražského rodáka a irského občana Viktora Koženého z Baham v říjnu 2005. Tvrdí, že Kožený se dopustil rozsáhlého podplácení a dalších korupčních praktik. Kožený měl znovu stanout před soudem právě v pondělí, ale minulý pátek byl nečekaně propuštěn z vazby na kauci proto, že USA nedodaly včas potřebné podklady.
Mluvčí velvyslanectví USA v Nassau v pondělí odmítl odpovědět na otázku, zda Spojené státy dodaly všechny požadované podklady, nebo proč se zpozdily. Zdůraznil, že USA jsou odhodlány dovést proces do konce a že plně podporují bahamskou vládu, která v tomto případě před soudem zastupuje jejich zájmy.
Americký mluvčí řekl, že ho neznepokojuje dosavadní délka vydávacího řízení, které začalo zadržením Koženého v říjnu 2005 přímo v exkluzivním komplexu Lyford Cay, kde od roku 1993 sídlí. "Je poměrně typické, že řízení o extradici trvají takto dlouho. Vše prostě musí projít příslušným procesem. Nijak nás to neznepokojuje," prohlásil.
Podle McNabba je "velmi neobvyklé, že by americká vláda propásla v extradičním řízení lhůtu". Podle jeho odhadu je možné, že americká vláda má potíže s obstaráváním některých důkazů od vlády třetí země. Je ale také možno celý vývoj interpretovat tak, že americké argumenty nejsou dostatečně silné. "Ten případ tu je už několik let," dodal McNabb. USA tedy měly mít už dost času se na soud připravit.
Kožený měl dnes v Nassau zahájit odvolací řízení, v němž se dožaduje zrušení rozsudku o vydání do Spojených států. Soudkyně první instance loni v září rozhodla, že Kožený smí být vydán. Nyní byl další termín stanoven na červen, tedy devět měsíců od rozhodnutí soudu prvního stupně. Původně mělo odvolání začít v únoru.
"Předložili jsme pětisetbodovou obhajobu v rámci řádově desítky kategorií, na kterou zatím nebyla v podstatě dána žádná odpověď," sdělil Kožený. Američany za jejich přístup přísně pokáral i soudce Stephen Isaacs, napsal z Londýna Koženého elitní britský advokát Clive Nicholls, který se specializuje na obhajobu osob před vydáním do ciziny.
"Dnes je již jasné, že jsem nevinný člověk, ze kterého se snažili udělat negativního hrdinu, aby ho zastavili v tvůrčí činnosti," je přesvědčen třiačtyřicetiletý Kožený. Americká obžaloba mu však klade za vinu, že zpronevěřil stamiliony dolarů a podplácel ázerbájdžánské činitele. Podobně obžaloba vypracovaná v České republice, která se rovněž domáhá vydání Koženého z Baham, hovoří o rozsáhlých podvodech v miliardách korun.
Americká justice ho podezřívá z toho, že se dopouštěl rozsáhlého korupčního jednání při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu a v rozporu se zákony USA k tomu zneužil peníze amerických investorů. Spolu s Koženým je stíháno ještě pět dalších lidí, z nichž tři se doznali a spolupracují s americkými vyšetřovateli, dva stejně jako Kožený popírají, že by se dopustili čehokoli nezákonného.
Ještě před Spojenými státy požádala Bahamy o Koženého vydání v roce 2005 Česká republika, kde je stíhán pro spoluúčast na domnělé zpronevěře majetku v hodnotě až 16 miliard korun. Zatím ovšem není známo, zda bahamské úřady v této věci zahájily patřičné kroky. I tato obvinění Viktor Kožený odmítá a tvrdí, že proces v ČR proti němu je motivován politicky.
Foto: ČTK
USA chtějí Koženého před svůj soud
Domácí
30. 4. 2007 20:07bez popisku 8623
Autor: ČTK