Ústav pro totalitu zveřejnil <span>seznam členů rozvědky</span>

Domácí
9. 11. 2009 11:32
Jména příslušníků komunistické rozvědky jsou veřejně dostupná.
Jména příslušníků komunistické rozvědky jsou veřejně dostupná.

Jména příslušníků komunistické rozvědky jsou veřejně dostupná.U příležitosti dvacátého výročí pádu berlínské zdi zveřejnily Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek jmenný seznam příslušníků komunistické rozvědky - tehdy označované jako První správa Sboru národní bezpečnosti (SNB).

Podle ředitele ústavu Pavla Žáčka jsou na webové sránce zpřístupněna také jména rozvědčíků, kteří působili v zahraničí k 17. listopadu 1989.

Ústav poskytl veřejnosti takovéto údaje jako první v postkomunistické Evropě. Lidé budou moci například nahlédnout do osobních karet členů bývalé rozvědky nebo se podívat na jejich fotografie.

SEZNAM ČLENŮ ROZVĚDKY najdete na webových stránkách ZDE

Hlavní správa rozvědky, jinak označovaná jako první správa SNB, prováděla špionáž vůči zahraničí. Archiv již na svých webových stránkách zveřejnil například jejich objektové svazky. V těch příslušníci shromažďovali informace k zahraničním institucím - politickým stranám, státním úřadům, armádním centrům, vědeckým institucím, firmám či různým emigrantským a církevním organizacím.

Instituce získala archiválie v roce 2008 od Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy české civilní rozvědky. Podle úřadu dostal ústav 13 500 svazků, které se týkaly například pozorovaných objektů nebo komunikace mezi centrálou komunistické rozvědky v Praze a zpravodajskými skupinami v zahraničí. Úřad pro zahraniční styky a informace předal také přes 7000 svazků tajných spolupracovníků, databáze a kartotéky.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ