Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost údajného mafiánského bosse arménského původu Andranika Soghojana a dvou jeho kompliců. Dostali nepodmíněné tresty za přípravu úkladné vraždy a vydírání. Soghojan, jenž si měl odpykat 22 let ve vězení, ovšem už dříve unikl z Česka do Arménie, která jej zpět nevydala. Ústavní soudci se případem zabývali od roku 2015, nakonec tři stížnosti spojili do jednoho řízení a odmítli stížnost.
Kromě Soghojana se na ÚS obrátili také Magomed Alijev a Arsen Arakeljan. První si má odpykat 13,5 roku, druhý 12 let ve vězení. Všichni tři zpochybňovali výpověď korunního svědka obžaloby, který taktéž působil v kriminálním prostředí, ovšem zároveň byl informátorem Bezpečnostní informační služby.
Podle ústavních soudců šlo skutečně o důležitou výpověď, která vyžadovala pečlivé hodnocení. "To se nicméně také stalo, kdy soudy, obzvláště soud prvého stupně, se jí věnovaly velmi podrobně," konstatoval v usnesení senát se zpravodajem Radovanem Suchánkem.
Soghojan také označil uložený výjimečný trest za nepřiměřeně přísný. ÚS reagoval poukazem na společenskou nebezpečnost činu a na to, že Soghojan stál na vrcholu pyramidy. "Motivem, který společenskou nebezpečnost dále zvyšuje, byla stěžovatelova snaha upevnit svoji autoritu, tedy jen pro posílení svého postavení a na ochranu svých pozic a i majetkových zájmů se obžalovaný nerozpakoval rozhodnout o smrti jiného, což svědčí o naprosté bezcitnosti a absenci úcty k životu," stojí v usnesení.
Soghojan byl podle vyšetřovatelů "vorem v zákoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Na likvidaci jiného arménského podnikatele se prý dohodl Soghojan s dalším bossem Gilanim Alijevem. Ten pak pověřil zajištěním vraždy Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov omylem napadl nožem jiného Arména, kterému zachránil život rychlý lékařský zákrok.
O 14 dní později se Treťjakov pokusil o vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva údajně dostal střelnou zbraň a od Arsena Arakeljana a Arsena Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley. Treťjakov se ale i tentokrát spletl a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka. Najatého vraha Treťjakova soudy potrestaly 22 lety vězení.