Ústavní soud vrací kauzu justiční mafie Ceplovi ml.
22.10.2009 15:17 Původní zpráva Aktualizováno 22.10. 17:01
Ústavní soud vrací kauzu justiční mafie Vojtěchu Ceplovi ml. Brněnští soudci zrušili rozhodnutí, jímž Vrchní soud v Praze kauzu odňal Ceplovi a přikázal ji k projednání jinému senátu.
Z odůvodnění Ústavního soudu plyne, že odebrání případu soudci Vojtěchu Ceplovi je neústavní manipulací, která vzala Marii Benešové právo na zákonného soudce. Jak je možné, že senát Vrchního soudu v Praze nerozeznal neústavnost svého počínání, na něž ihned po jeho rozhodnutí začala hlasitě upozorňovat odborná veřejnost, nechtěla soudkyně Ústavního soudu Michaela Židlická hodnotit. „Toto bych ponechala bez komentáře," pousmála se.
ČTĚTE TAKÉ: Ústavní soud má na stole stížnost v kauze justiční mafie PSALI JSME: O justiční mafii nesmí rozhodovat soudce Cepl
Ceplova nástupkyně odmítá soudit spor o justiční mafii
Dnešní rozhodnutí senátu Ústavního soud ve složení Židlická, Vlasta Formánková a Miroslav Výborný je pro Vrchní soud v Praze závazné, případ soudci Ceplovi vrátit musí. Ten své pocity on-line deníku TÝDEN.CZ sdělit nechce, pouze konstatoval, že „rozhodovat je jeho práce". Bývalá státní zástupkyně Marie Benešová přijala dnešní verdikt s radostí: „Jsem ráda, že jsem ústavní stížnost podala. Nyní je jasné, že není možné jen tak od stolu odebrat případ nějakému soudci," řekla Benešová.
Svérázný neznamená nezákonný
Ústavní soud potvrdil dřívější hodnocení odborníků, že případ nesmí nadřízený soud odebrat konkrétnímu soudci jen na základě případných vad, které shledal, aniž mu dá šanci výhrady nadřízeného zapracovat v druhém kole rozhodování.
A Ústavní soud reagoval i na slova právních zástupců „mafie", kteří obhajovali odebrání kauzy Ceplovi tím, že je „svérázný" a není to poprvé, co Vrchní soud v Praze zrušil jeho rozhodnutí.
"Co se týče tvrzení, že skrytým důvodem pro postup odvolacího soudu byla jeho z minulých zkušeností vyplývající skepse vůči kvalitám rozhodování soudce JUDr. Vojtěcha Cepla, ... takové odůvodnění by bylo z ústavněprávního hlediska zcela neakceptovatelné pro zjevnou předpojatost odvolacího senátu," praví se v rozhodnutí Ústavního soudu.
Rozhodnutí roku?
Celá kauza začala v prosinci 2007. Kauzu justiční mafie rozpoutala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, když za členy mafie označila vysoké činitele, kteří podle indicií ovlivňovali nemístně vyšetřování korupční aféry bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.
"Mafiáni" se obrátili na soud, aby je zbavil tohoto označení, ale neuspěli. Středočeský soudce Vojtěch Cepl mladší vloni v květnu rozhodl, že zákulisní ovlivňování kauzy Čunek skutečně snese "mafiánské" označení a Benešová se omlouvat nemusí. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a další justiční činitelé podle rozhodnutí samosoudce postupovali koordinovaně a na neformálních manipulativních schůzkách se snažili pomoci Čunkovi.
Vrchní soud v Praze, kam se "mafie" proti Ceplovu rozhodnutí odvolala, pak nejen zrušil jeho rozhodnutí, ale zcela nestandardně mu případ rovnou odebral. Proti tomu se na veřejném fóru bouřila část právnických kapacit, podle nichž je tento postup nesprávný. Obvyklé a zákonné totiž je odebrání kauzy podřízenému soudci pouze v případě, že se vzepře názoru vyšší instance, v tomto případě Vrchního soudu v Praze, a nerespektuje v opakovaném řízení jeho právní názor. K tomu by však Cepl vůbec nedostal příležitost, kdyby ho rozhodnutí Ústavního soudu znovu nevrátilo do hry.
Přestože Vrchní soud v Praze ve svém verdiktu Ceplovi vyčetl několik jeho postupů, uznávaní odborníci z prestižního neformálního uskupení Jiné právo navrhují jeho rozhodnutí o "mafii" na ocenění "Rozhodnutí roku".
Kdo je kdo: |
Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně - podala ústavní stížnost, v níž protestuje proti odebrání kauzy Vojtěchu Ceplovi. Justiční "mafiáni"* Renata Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně (lidé označeni Marií Benešovou jako členové "justiční mafie", kterým odebrání kauzy Vojtěchu Ceplovi vyhovovalo a obhajují odebrání kauzy u Ústavního soudu) |
Foto: Jan Schejbal, archiv TÝDNE
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.