Ústavy <span>nemají peníze</span> na plenky

Domácí
21. 11. 2007 14:04
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoV některých ústavech a léčebnách se mohou příbuzní pacientů dočkat neobvyklého doporučení: lékaři či sestry je vyzývají, aby babičce či dědečkovi přinesli vlastní plenkové kalhotky. Peníze, které ústavům dávají pojišťovny, totiž na pravidelnou výměnu těchto pomůcek nestačí.

Miloslava Machovcová pracuje jako sestra přes pětatřicet let a od roku 1991 se věnuje domácí ošetřovatelské péči. Posledních sedm let vede Farní charitu Neratovice, zaměřenou právě na péči o starší a nemohoucí lidi v domácím prostředí – problém s intimními pomůckami tak se svými klienty řeší pravidelně. Je prý běžné, že lidé na kalhotky musí měsíčně doplácet stovky korun. „Pracujeme s pacienty v terénu a víme, že jim úhrada nedostačuje, že si další pleny dokupují nebo shání," popisuje Machovcová.

Pleny by si totiž lidé měli měnit nejméně třikrát denně. „I metodika Všeobecné zdravotní pojišťovny říká, že by savé pomůcky neměly být na těle pacienta z hygienických důvodů déle než 8 hodin," připomíná profesorka Eva Topinková, přednostka geriatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Jak pojišťovny proplácejí inkontinenční pomůcky

- zákon stanoví maximální příspěvek ve výši 1400 Kč za měsíc pro pacienty, kteří jsou v domácí péči, léčí se ambulantně nebo jsou v zařízeních sociální péče (domovech důchodců, pečovatelských domech apod.)
- zdravotnická zařízení jsou placena paušály, v léčebnách dlouhodobě nemocných a dalších zařízeních následné péče ale vycházejí nemocnice z částky 45 Kč na den na léky a zdravotní pomůcky, což je částka, která pokryje zhruba troje kalhotky a nezbudou peníze na nic jiného

zdroj: Česká společnost podpory zdraví

Někteří lidé ale potřebují na den kalhotky třeba šestery. „Máme celou řadu pacientů, kteří jsou v terminálním stadiu nemoci a jejich inkontinence (porucha schopnosti udržet moč a stolici, pozn. red.) je opravdu těžká. Těm odchází moč a stolice průběžně a je třeba jim pomůcky měnit čtyřikrát nebo i šestkrát denně," upozorňuje Machovcová.

Systém dobrý, peněz málo

Zdravotníci oceňují, že s finančním limitem na úhradu pomůcek může pacient nakládat podle své vůle, a koupit si tak právě takové plenkové kalhotky, které mu vyhovují. Jejich cena se u jednotlivých produktů liší, začíná ale kolem 15 korun za kus - už s touto částkou ale pacient vyčerpá při třech kusech denně celý měsíční limit.

„Většina plenkových kalhotek zařazených do číselníku se pohybuje mezi jedním a půl až dvěma a půl kusy na den," upozorňuje Machovcová. Její klienti proto shánějí peníze, kde se dá. „Mnozí na nákup pomůcek používají peníze, které dostávají na sociální péči," varuje.

Podle lékařů se nabízejí dvě řešení, která by situaci lidí trpících inkontinencí řešila. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák navrhuje, aby se příspěvky zvýšily alespoň na 1600 Kč měsíčně. „Je třeba si uvědomit, že výše finančních limitů byla stanovena v roce 1997 a od té doby nebyla valorizována," upozorňuje.

Jiné řešení napadá Miloslavu Machovcovou. „Rádi bychom, aby lékař mohl našim klientům, jejichž stav je těžký, předepsat rozšířenou úhradu," navrhuje.

Složitější bude řešit problém, který mají nemocnice. „Zde by bylo zřejmě potřeba hledat jiné řešení, mířící k nemocničním paušálům," vysvětluje Marcela Svěráková z České společnosti podpory zdraví.

Foto: Jan Zatorsky

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ