Útok na živé vysílání byl jen otázkou času

Domácí
18. 6. 2007 19:04
"Atomový hřib" nad Jeseníky
"Atomový hřib" nad Jeseníky

Technika vysílacích kamer, která v neděli ráno odvysílala pirátské snímky sdružení Ztohoven, je podle České televize standardně zabezpečena. Odborníci si to však nemyslí. Atomový hřib v pořadu Panorama byl podle nich jen otázkou času.

Pirátský kousek, jejž předvedla skupina umělců Ztohoven, kteří neváhají vejít do sporu se zákonem, upozornil na stav zabezpečení sedmadvaceti kamer společnosti Sitour. Ta pro Českou televizi zajišťuje každodenní živé ranní vysílání na ČT2 v 07.50 z turisticky atraktivních oblastí. Snímek, který zabírá pohoří z Černého Dolu v Krkonoších, vzápětí vystřídala bílá obrazovka a poté exploze atomové bomby v pozadí s masivem Jeseníků. Za několik sekund opět naskočilo původní živé vysílání. Vstup neznámých recesistů mohl vyděsit padesát tisíc diváků. Tak se alespoň odhaduje sledovanost ČT2 v ranních hodinách.

Snímky zabírala analogová kamera, která proti vetřelcům nebyla výrazně chráněna. Pachateli stačilo vniknout do objektu těžebního areálu Černý Důl, vyšplhat na věž a proniknout do místnosti, kde je kamera instalována. Poté zřejmě vypojil kabel ze snímající otočné kamery a napojil ho na notebook s vlastním formátem pořadu.

„Bylo to jasné proniknutí do objektu, ještě jsme tam našli šlápoty v prachu,“ říká marketingový manažer Radek Etrych ze společnosti Markid Trutnov. Právě tato firma prostor pro umístění kamery Sitouru pronajímá. „Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour,“ dodal Etrych, který si také všiml toho, že skupina musela vpád do živého vysílání připravovat delší dobu a místo navštívit opakovaně. „Myslím, že si tohle místo vybrali, protože místnost na věži jim poskytovala dobré zázemí,“ řekl Etrych s tím, že je momentálně ve spojení s těžební společností z Černého Dolu a snaží se zajistit lepší ostrahu.

Analogovou kameru je podle expertů možné zabezpečit dvěma způsoby. „Lze ji uzavřít do  pouzdra společně s přenosovým zařízením, jak toho například využívá městská policie, nebo ji lze ochránit alarmem ve chvíli, kde se signál přeruší,“ vysvětluje Pavel Kohout, jednatel společnosti Alseko, s. r. o., která se kamerovými systémy a jejich ochranou zabývá. Takové zabezpečení však u krkonošské kamery chybělo.

Česká televize tvrdí, že k pochybení došlo na straně Sitouru, jejich smluvního partnera, který pořad připravuje "na klíč". "Momentálně jsme přijali ochranná opatření, aby se situace neopakovala," řekl Martin Krafl, mluvčí České televize, která zároveň chystá trestní oznámení na neznámého pachatele za šíření poplašné zprávy. Autorům-recesistům hrozí až rok vězení. "Stejný pořad vysílá rakouská televize ORF už patnáct let a nikdy se jim nic podobného nestalo," dodal Krafl.

Společnost Sitour, která je zatím nadále smluvním partnerem České televize, nová bezpečnostní opatření potvrzuje. Podrobnosti však tají. „Nechceme poskytovat návod, jak se do systému znovu dostat,“ uvedl Milan Jurdík, ředitel Sitouru.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání teď zvažuje, zda nezahájí správní řízení s Českou televizí. „Na příštím zasedání 26. června projednáme, zda nemohlo jít o zanedbání ze strany ČT,“ sdělil předseda rady Václav Žák. Osobně si však myslí, že k řízení nebude důvod. „Přezkoumáno však bude vysílání Panoramy, zda je zabezpečení přiměřené. Rozhodně člověk musí mít na paměti, že když se hackeři dokážou nabourat do centrálního úřadu v USA, tak nikdy nelze zabezpečit vysílání zcela,“ dodal Žák.

O "atomový výbuch" se zřejmě postarala recesistická skupina umělců, která se podepsala do titulků několikasekundového vstupu v Panoramě www.ztohoven.cz. Členem sdružení je například Roman Týc, autor pohyblivých světelných panáčků na některých pražských semaforech pro chodce, u nichž letos v dubnu vyměnil skla. V zápětí jej magistrát obvinil z poškozování techniky a ohrožení bezpečnosti lidí. 

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ