Před branami zámku ve Spáleném Poříčí, kam ve středu přijeli ministři jednat s brdskými starosty o americkém radaru, čekali odpůrci tohoto záměru z ekologické organizace Greenpeace a z iniciativy Ne základnám. Někteří ministři se po debatě chystají na houby. Odjet mají zase společně autobusem.
K TÉMATU: Klvaňa přihrál zakázku spřízněné firmě
Ministři přijeli do Spáleného Poříčí autobusem. Z Prahy vyjížděli v 7.15. Když procházeli do místního zámku, kde dopoledne jednají se starosty brdských obcí, míjeli i skupinu demonstrantů. Členové Greenpeace oblečeni do fotbalových dresů je "vítali" transparentem "Mistrovství světa ve zbrojení - Brdy 2008". Na obličejích měli masky některých členů české vlády a amerického i ruského prezidenta.
"Česká republika se stane hřištěm velkých vojenských hráčů a my se staneme terčem v případném konfliktu, který mezi těmito hráči může vypuknout," řekl novinářům Martin Kloubek z Greenpeace. I když happening pojali v odlehčeném duchu, ministrům přišli předat dokumenty se seriózními argumenty, které podle nich svědčí o nebezpečí radaru. "Jsou to informace z respektovaných amerických zdrojů a jsou v rozporu s tím, co nám vláda tvrdí," uvedl Kloubek. Někteří ministři si desky převzali, k jiným se aktivisté nedostali přes špalír policistů a pracovníků Úřadu vlády.
Lidé z iniciativy Ne základnám dorazili s vlajkami se symbolem přeškrtnuté rakety. Jeden z nich při vystupování ministrů z autobusu pomocí tlampače vyzýval vládu, aby nejednala proti vůli občanů, z nichž většina radar na českém území nechce.
Několik občanů dorazilo z nedalekých Skořic, na plakátech měli hesla "Hanba naší vládě, neprodávejte nás za radar, nechceme vaše dotace". "Když teda pánové mají takovou starost o naši bezpečnost, ať si ten radar postaví na Petříně. My tady o tu jejich bezpečnost nestojíme, naše bezpečnost není ohrožena, to je americký zájem," prohlásil Josef Boula. Jeho sousedé vyjadřovali obavu i ze zdravotních rizik. "Nechceme, aby tady byla leukemie," řekl jeden z nich. Další tvrdil, že když vyroste v Brdech americká základna, přesune se do ní 30 tisíc amerických vojáků z Německa. "Američané jsou roztahovační, ať si zůstanou doma, mají tam místa dost," zaznělo mezi odpůrci radaru.
Vláda slibuje obcím, v jejichž blízkosti by mohl radar vyrůst, investice do dosud zanedbávané infrastruktury. A to bez ohledu na to, jak nakonec jednání se Spojenými státy dopadnou. Někteří starostové odmítají radar a priori, jiní žádají alespoň jeho posunutí více do vnitrozemí vojenského prostoru.
Nejdřív radar, potom houby
Na své jednání ministři pozvali starosty patnácti okolních obcí. Na pozvánku však marně čekali zástupci nedávno ustavené Ligy starostů, kteří nesouhlasí s umístěním radaru USA v České republice. Přesto chtějí na výjezdní zasedání vlády přijet.
Možnost, že by pozvánku Liga starostů nedostala kvůli odmítání radaru, vláda jednoznačně odmítá. „V žádném případě tomu tak není. Bylo pozváno patnáct starostů podle geografického klíče. Mezi nimi jsou i členové Ligy starostů," řekla serveru TÝDEN.CZ mluvčí vlády Jana Bartošová.
Po ukončení zasedání čeká ministry a novináře procházka vojenským újezdem. „Někdo bude sbírat houby, někdo se půjde jen podívat po okolí," řekla Bartošová. Po pěším výletu nasednou ministři opět do autobusu, který je dopraví zpět do Prahy.
Ilustrační foto: ČTK