V Čáslavi začíná letová část mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort, je unikátním spojením dvou odlišných výcviků. Novinářům to dnes v Brandýse nad Labem řekl velitel cvičení Michal Kudyn. Mezi 500 vojáky je asi 150 příslušníků zahraničních armád, z techniky se kromě letounů JAS-39 Gripen zapojí mimo jiné rušicí letoun FA-20.
Letecké cvičení spojuje podle Kudyna dva zdánlivě oddělené výcviky dohromady: zatímco Lion Effort sdružuje státy provozující letouny JAS-39 Gripen, Ramstein Guard je řízené přímo z velitelství leteckých sil Severoatlantické aliance (NATO) a zaměřuje se na výcvik v elektronickém boji a rušení. "Spojením se cvičení stalo významnější a větší, než je běžné," poznamenal Kudyn. Česko Lion Effort hostí podruhé, letošní ročník je podle Kudyna díky spojení dvou cvičení oproti roku 2015 náročnější.
Výcviku se do 27. května na základně taktického letectva v Čáslavi s gripeny zúčastní kromě českých vojáků také příslušníci z Maďarska a Švédska. "K tomu se přidá pozorovatelská část z Thajska, přijedou se podívat, jak cvičení děláme my," uvedl Kudyn. Zapojí se podle něj také německé letouny Eurofighter Typhoon a polské F-16. Pro část Ramstein Guard bude v Česku rušicí letoun FA-20, který patří firmě Draken.
Lion Effort bude mít podle Kudyna v příštích dvou týdnech znatelný, ale ne zásadní dopad na lidi žijící v okolí čáslavského letiště, především pokud jde o hlukovou zátěž. "V jednu chvíli bude vzlétat daleko větší množství letounů, než je v Čáslavi běžné," uvedl. Gripeny budou létat každý den ve dvou vlnách, dopoledne mezi 10:00 a 12:00, následně pak v odpoledních hodinách. "Tak, abychom se vyhnuli případnému zatížení třeba při výuce ve školách," doplnil. Dopad na jiné části Česka bude podle něj minimální, scénáře jsou naplánovány ve větších výškách, než je běžné.
Do každého úkolu se podle Kudyna většinou zapojí čtyři letouny gripen za každou z účastnických zemí, tedy za ČR, Maďarsko a Švédsko. Podle konkrétních scénářů se pak mohou přidat také české bitevníky L-159 Alca, které budou v některých případech plnit roli nepřítele. "Pro zítřejší (úterní) dopolední misi máme v rychlém sledu start všech tří skupin po čtyřech letounech gripen," řekl Kudyn a dodal, že to bude znamenat znatelný hluk.
Protivník je podle něj pro účely cvičení spíše obecný, důvodem je možnost procvičit více rozmanitých scénářů. "Jde o to, aby piloti procvičili výcvik takzvaných smíšených operací, což je velmi náročná položka našeho výcviku," uvedl. Není přitom podle něj nezbytně nutné, aby byl protivník pojmenován. Další část cvičení se podle něj soustředí na trénink pilotů podle konkrétního naplánovaného úkolu, jakým je například tankování za letu nebo vzdušný boj.