V Česku opět přibývají případy nakažení prasečí chřipkou. Od minulého čtvrtka jich v Národní referenční laboratoři pro chřipku potvrdili dalších sedmatřicet. Zhruba polovina těchto případů se vztahuje k ohnisku na gymnáziu v Českých Budějovicích. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.
V České republice je tak k dnešnímu dni hlášeno celkem 351 případů této infekce a jedno úmrtí. Počty nemocných s akutní respirační infekcí se zatím pohybují na hodnotách obvyklých pro toto roční období. Pokud však jde o výskyt sezonní chřipky v Evropě, je zřejmé, že letošní chřipková sezona začíná podstatně dříve než v minulých letech. Je to způsobeno právě výskytem nového viru prasečí chřipky.
Počty nemocných vzrostou
Česko stojí podle spolutvůrce nemocničních pandemických plánů Václava Chmelíka na prahu první vlny chřipkové pandemie. Po ojedinělých případech dovezených z ciziny a jednotlivých přenosech byl v Českých Budějovicích zaznamenán první hromadný výskyt prasečí chřipky. Nákaza byla dovezena a Chmelík předpokládá, že počty nakažených budou nyní rychle růst.
PSALI JSME: Dalším šesti lidem z gymnázia hrozí prasečí chřipka
"Jsou zaseta ohniska, počty budou plynule narůstat. Jsme na začátku první vlny pandemie," řekl dnes Chmelík. Předpokládá, že nemocných v krátké době výrazně přibude. "Někdy za měsíc, za dva už bude hodně nemocných, možná dosáhneme vrcholu. Jak vysoký bude tento vrchol, to nikdo nedokáže předpovědět," poznamenal.
Zatím jediná oběť
Průběh onemocnění je zatím mírný, Česko má jednu oběť, ženu z Karlovarska. Úmrtí u ní souviselo s celkovým oslabením organismu vinou dalších onemocnění. Přesto by lidé podle Chmelíka neměli zapomínat, že i na chřipku lze umřít. Každý rok zemřou v Česku dva tisíce lidí na komplikace sezonní chřipky a podle Chmelíka není důvod se domnívat, že v případě prasečí chřipky to bude jiné.
K TÉMATU: Potvrzeno: žena v Karlových Varech měla prasečí chřipku
"Vývoj má svoji logiku, nechci nikoho děsit ani nadsazovat," dodal. Chmelík je přesvědčen o potřebnosti očkování. Pokud ho někteří lékaři odmítají, je to podle něj "úplně špatně". Když se očkuje velká část lidí, je chráněna celá populace, protože "nákaza se nemůže šířit jako požár".
Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale řekl, že jeho odmítavý postoj k očkování trvá. Kritizuje, že se lékaři mají očkovat vakcínou, u níž výrobce původně nezaručil bezpečnost. Zdravotníky, kteří se mají nechat očkovat, nazval pokusnými králíky. Sám se nechává pravidelně očkovat proti sezonní chřipce, odmítá ale očkování proti chřipce prasečí. "Raději budu ležet týden doma, než se celý život potýkat s nějakými nežádoucími účinky, které nikdo není schopen vyloučit," vysvětlil.
Očkování proti prasečí chřipce by mělo začít v Česku v polovině listopadu, objednán je milion dávek od společnosti GlaxiSmithKline. Podle nejnovějších doporučení stačí dospělým jedna dávka, u zdravotně oslabených lidí zřejmě budou nutné dvě. Původně mělo stačit očkování pro půl milionu lidí, stačí-li části lidí jedna dávka, může jich být očkováno více.
Chřipka zasáhla i sport
Vzrůstající nárůst onemocnění prasečí chřipkou ve světě přiměl pořadatele zimních olympijských her ve Vancouveru, aby důrazně doporučili očkování všem členům organizačního výboru včetně dobrovolníků. Stejnou radu dostanou také všechny výpravy cestující do Kanady v únoru příštího roku. Doporučení už dal sportovcům také Český olympijský výbor, v Itálii například uvažují o plošné vakcinaci všech nominovaných sportovců.
Vir H1N1 se stává strašákem sportovců, kteří jsou i kvůli vysokému fyzickému zatížení ohroženou skupinou. Jejich onemocnění jsou čím dál častější.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek